MSP ma nową ofertę na TP SA, RCIP wycenia jej akcje na 10 zł

Wiktor Krzyżanowski
07-08-2001, 18:00

Informacje o złożeniu nowej oferty kupna pakietu akcji TP SA przez konsorcjum France Telecom – mimo, że nie ujawniono szczegółów – przyniosły spółce wzrost kursu mimo słabości strony popytowej na GPW. Tymczasem Bob Creamer, analityk Raiffeisen Capital & Investment Polska, twierdzi, że spółka od przyszłego roku będzie przynosić straty, a jej akcje wycenia na 10 zł. We wtorek na zamknięciu notowań za akcje spółki płacono po 14,35 zł (wzrost o 1,06 proc.) przy obrotach powyżej 43,2 mln zł.

We wtorek konsorcjum FT złożyło nową ofertę, dotyczącą nabycia pakietu akcji TP SA. Oferta zawiera propozycję cenową - powiedziała Aldona Kamela-Sowińska, minister skarbu.

Zgodnie z umową prywatyzacyjną do końca lipca konsorcjum mogło nabyć kolejne 10 proc. akcji TP SA od skarbu państwa za około 40 zł za akcję. W 2000 r. kupiło 35 proc. akcji spółki za 38 zł każda. Do tegorocznej transakcji jednak nie doszło, gdyż cena zapisana w umowie była ponad dwukrotnie wyższa od ceny rynkowej.

- Do resortu skarbu wpłynęło we wtorek pismo z propozycją dodatkowego zaangażowania kapitałowego konsorcjum France Telecom w Telekomunikacji Polskiej SA - powiedział wcześniej PAP Karol Miłkowski, dyrektor departamentu spółek strategicznych.

Według niego, resort skarbu rozpocznie negocjacje z konsorcjum FT i Kulczyk Holding na temat warunków oferty.

Tymczasem w raporcie z 6 sierpnia Bob Creamer, analityk Raiffeisen Capital & Investment Polska, napisał, że Telekomunikacja Polska jest na najlepszej drodze do zanotowania strat netto w latach 2002 i 2003 odpowiednio wysokości 586 i 420 mln zł. Jego zdaniem, rynek usług telekomunikacyjnych już nigdy nie będzie tak łaskawy dla spółki, jak był dotąd.

- Oznacza to spadek dynamiki przychodów już w 2001 r. do 5 proc. z 21 proc. w 2000 r. - pisze Bob Creamer.

Jego zdaniem już w październiku firmę czeka zmiana zarządu, bez względu na to, czy MSP uda się sprzedać pozostające w rękach skarbu akcje spółki. Analityk dodaje, że nowy zarząd będzie musiał stawić czoła nie lada wyzwaniom, m.in. 50-proc. redukcja zatrudnienia do 2004 r.

RCIP rekomenduje SPRZEDAŻ akcji TP SA i wyznacza ich cenę docelową na 10 zł (obniżenie prognozy z 17 zł).

WIK, MK, MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MSP ma nową ofertę na TP SA, RCIP wycenia jej akcje na 10 zł