MSP może poprzeć zmianę struktur Orlenu, jeśli zostanie uzasadniona

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-04-2005, 19:21

Ministerstwo Skarbu Państwa może poprzeć plan restrukturyzacji oddziałów regionalnych PKN Orlen,przygotowany przez zarząd spółki, ale wcześniej będzie wymagał przedstawienia akcjonariuszom jego uzasadnienia - poinformowała w czwartek PAP Magdalena Nienałtowska z biura prasowego resortu skarbu.

Ministerstwo Skarbu Państwa może poprzeć plan restrukturyzacji oddziałów regionalnych PKN Orlen,przygotowany przez zarząd spółki, ale wcześniej będzie wymagał przedstawienia akcjonariuszom jego uzasadnienia - poinformowała w czwartek PAP Magdalena Nienałtowska z biura prasowego resortu skarbu.

    "Wysłaliśmy zarządowi PKN Orlen pismo, które zostało też skierowane do wiadomości związków zawodowych. MSP poprze inicjatywę zarządu PKN Orlen dokonania zmian, jeśli proponowane rozwiązania będą uzasadnione interesem spółki i nie będą stały w sprzeczności z interesem pracowników" - powiedziała Nienałtowska.

    "Chcemy, żeby zarząd przedstawił akcjonariuszom uzasadnienie dla wprowadzenia tych planowanych zmian i stanowisko związków zawodowych w tej sprawie" - dodała.

    W środę, protestujący przeciwko restrukturyzacji PKN Orlen związkowcy, przesłali pismo do ministra skarbu, w którym stwierdzili m.in. że przygotowany przez zarząd PKN Orlen projekt likwidacji 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych pomija obowiązujące w spółce procedury i łamie jej statut.

    Jak powiedział PAP Walenty Cywiński, szef NSZZ "Solidarność" w Grupie Orlen, zmiana struktur PKN Orlen wymaga najpierw zmiany odpowiednich zapisów statutu spółki, a to mogą uczynić tylko jej akcjonariusze. Zaznaczył, iż statut płockiego koncernu wyodrębnia 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych, posiadających statussamodzielnych pracodawców w rozumieniu Kodeksu Pracy.

    Nieoficjalnie przedstawiciele spółki przyznają, że w porządku walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które ma się odbyć w czerwcu tego roku, znajdzie się punkt mówiący o zmianach struktur spółki. Proces restrukturyzacji ma wejść w życie od 1 lipca tego roku.

    Od dwóch tygodni w płockiej spółce narasta konflikt pomiędzy zarządem a związkami zawodowymi, które obawiają się, że przygotowana przez zarząd PKN Orlen restrukturyzacja regionalnych jednostek spółki doprowadzi do likwidacji około 500 miejsc pracy.

    Według zarządu, likwidacją ma zostać objętych 327 stanowisk, a odchodzącym zaproponowane zostaną pakiety osłonowe, w tym specjalnie naliczane jednorazowe świadczenia.

    Plan restrukturyzacji ma przynieść spółce rocznie 26,9 mln zł oszczędności.

    Zarząd PKN rozpoczął konsultacje ze związkami zawodowymi 30 marca. Od tego dnia związkowcy mają 21 dni na ustosunkowanie się do propozycji zarządu.

    "Czekamy teraz aż związki się ustosunkują, czekamy na ich stanowisko, rozpoczęliśmy procedurę konsultacji. Jak otrzymamy to stanowisko, będziemy mogli przejść do kolejnych etapów negocjacji" - wyjaśnił rzecznik PKN Orlen Dawid Piekarz.

    Program restrukturyzacji struktur regionalnych był przygotowany już w 2003 roku, ale po protestach związków zawodowych, ówczesny zarząd spółki zrezygnował ze swoich planów.

    Tym razem przeciwko planom restrukturyzacji PKN Orlen od poniedziałku we wszystkich oddziałach terenowych spółki w całym w kraju trwa akcja protestacyjną zorganizowana przez Międzyzakładową Organizację Związkową NSZZ "S" PKN Orlen SA i Grupa Orlen oraz Sekcję Krajową Związków Zawodowych Pracowników Polskiego Koncernu Naftowego SA. Akcję poparła Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ "S" PKN Orlen. Protest polega na oflagowaniu budynków koncernu m.in. w Płocku, Szczecinie, Gdańsku, Białymstoku, Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Kielcach, Lublinie i Warszawie.

    PKN Orlen utworzył 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych w lipcu 2000 roku. W ich skład weszły Regionalne Biura Handlu Detalicznego i Regionalne Biura Handlu Hurtowego i Logistyki. Zlikwidowano wtedy 17 istniejących wcześniej oddziałów krajowych spółki.

    W PKN Orlen pracuje około 5 tys. osób, z czego ponad 1,5 tys. w strukturach terenowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / MSP może poprzeć zmianę struktur Orlenu, jeśli zostanie uzasadniona