MSP nie ma nowej propozycji w sprawie sporu o Bank BPH

Internet Securities
opublikowano: 11-01-2006, 15:33

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie składało żadnych nowych propozycji UniCredito Italiano dotyczących rozwiązania konfliktu związanego z Bankiem BPH, powiedział w środę wiceminister skarbu Paweł Szałamacha.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie składało żadnych nowych propozycji UniCredito Italiano dotyczących rozwiązania konfliktu związanego z Bankiem BPH, powiedział w środę wiceminister skarbu Paweł Szałamacha.

„Nie było żadnych nowych propozycji. MSP przesłało jedynie pismo w grudniu ubiegłego roku” – powiedział Szałamacha dziennikarzom w Sejmie.

Wiceminister dodał, że obecnie czeka MSP na odpowiedz UniCredito i podtrzymuje stanowisko, że fuzja BPH i Pekao SA nie jest dobra dla polskiego sektora bankowego.

„Nie ma terminu spotkania z UniCredito” – powiedział także Szałamacha.

Wiceminister nie chciał komentować informacji podanych w środę przez „Rzeczpospolitą”

„Nie będziemy komentować spekulacji prasowych dotyczących wyjścia z sytuacji konfliktowych. To są rozważania wolnej prasy” – powiedział.

Według „Rz”, Skarb Państwa chciałby, aby UniCredito , większościowy właściciel Banku Pekao SA, zostało zmuszone do pozbycia się większościowego pakietu Banku BPH, który otrzymało po przejęciu niemieckiej grupy HVB. BPH miałoby trafić do holenderskiego Rabobanku, największego akcjonariusza Eureko, które posiada 31,8% akcji PZU i domaga się pakietu większościowego, na mocy umowy prywatyzacyjnej. W zamian za BPH, holenderscy inwestorzy zrezygnowaliby z roszczeń co do PZU. Natomiast na bazie BPH i PZU Rabobank – właściciel 35% akcji BGŻ – mógłby stworzyć grupę bankowo-ubezpieczeniową.

„Czekamy na odpowiedź [UniCredito] i będziemy działać w taki sposób, jak przewiduje to Kodeks Cywilny” – powiedział dziennikarzom Szałamacha.

Wiceminister wyjaśnił, że KC przewiduje m.in. procedurę starania się przez Skarb Państwa o odszkodowanie bądź odstąpienie od umowy.

MSP poinformowało pod koniec grudnia, że oczekuje w ciągu miesiąca „wyjścia” UniCredito z inwestycji w BPH. MSP wyjaśniało, że UniCredito w umowie prywatyzacyjnej Banku Pekao SA zobowiązało się do niedokonywania inwestycji, również za pośrednictwem innych podmiotów, w akcje spółek prowadzących działalność konkurencyjną w Polsce.

W połowie czerwca tego roku rady nadzorcze UniCredito i HVB zatwierdziły warunki połączenia obu banków, zaś w lipcu akcjonariusze UniCredito zaakceptowali emisję akcji na przejęcie HVB, Banku Austria Creditanstalt AG oraz Banku BPH.

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący KNB Leszek Balcerowicz zapowiedział niedawno, że będzie wnioskować o jawność przy podejmowaniu decyzji w kwestii decyzji dotyczącej prawa dla UniCredito do wykonywania głosów na walnym zgromadzeniu BPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane