MSP nie planuje szybkiego dokończenia prywatyzacji PKN Orlen

24-08-2004, 15:39

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zapowiada trzeci etap prywatyzacji PKN Orlen SA nie wcześniej niż po realizacji strategii zabezpieczającej bezpieczeństwo energetyczne kraju, powiedział we wtorek minister skarbu Jacek Socha.

„Prywatyzacja PKN Orlen kiedyś w przyszłości będzie dokonana. Zanim nie dopracujemy strategii bezpieczeństwa energetycznego kraju, to jednak nie nastąpi” – powiedział Socha podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

„Osoba, która przyjdzie do Orlenu, będzie realizowała strategię, która jest zgodna z dokumentem o bezpieczeństwie energetycznym Polski” – dodał minister.

Dokument zawierający strategię zapewniania bezpieczeństwa energetycznego w kraju jest w gestii resortu gospodarki. Dokument ten był już kilkakrotnie modyfikowany. Należy oczekiwać, że po raz kolejny zostanie uaktualniony przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy, MSP i Naftę Polską, powiedział agencji ISB we wtorek Jacek Bartkiewicz, przewodniczący rady nadzorczej Orlenu.

Chodzi o odzyskanie kontroli przez Skarb Państwa nad Naftoportem (gdzie Orlen ma 50% udziałów), uregulowanie sytuacji dotyczącej systemu ropociągów, uporządkowanie kwestii prywatyzacji Naftobaz (utworzenie zintegrowanego operatora logistycznego), a także rozwiązanie kwestii tworzenia rezerw paliw oraz zaopatrzenia w ropę.

Trzeci etap prywatyzacji Orlenu wymaga zgody Rady Ministrów, która jeszcze nie podjęła żadnej decyzji w tej sprawie.

„Rząd nie podjął żadnej decyzji, jeśli chodzi o prywatyzację Orlenu” – powiedział Socha.

Obecnie Skarb Państwa oczekuje od Nafty Polskiej wniosków z analiz prowadzonych odnośnie stworzenia tzw. koncernu środkowoeuropejskiego.

Socha powiedział także we wtorek, że obecnie pełniący obowiązki prezesa Orlenu Janusz Wiśniewski, wcześniej wiceprezes koncernu, nie będzie kandydatem na prezesa firmy na nowej liście przygotowywanej przez firmę headhunterską. Było to warunkiem objęcia przez niego tymczasowo stanowiska szefa Orlenu.

Skarb Państwa i zależna od niego w 100% Nafta Polska mają nadal odpowiednio 10,20% i 17,32% akcji Orlenu.

mor/maza/tom/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MSP nie planuje szybkiego dokończenia prywatyzacji PKN Orlen