MSP nie podejmie obecnie decyzji o połączeniu PKN z Grupą Lotos

Internet Securities
opublikowano: 07-12-2005, 21:46

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie podejmie obecnie decyzji o połączeniu PKN Orlen SA z Grupą Lotos SA, powiedział w środę minister Andrzej Mikosz.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie podejmie obecnie decyzji o połączeniu PKN Orlen SA z Grupą Lotos SA, powiedział w środę minister Andrzej Mikosz.

„Nie widzę powodów, aby podjąć decyzję o łączeniu tych dwóch podmiotów” – powiedział Mikosz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki.

„Mam stosunek ambiwalentny do fuzji Orlenu z Lotosem i obecnie nie powiem ani tak, ani nie” - dodał.

Minister powiedział posłom, że widzi możliwość pewnych synergii między spółkami z punktu widzenia wartości. „Z drugiej strony widzę bardzo wiele przesłanek negatywnych do podjęcia takiej decyzji, które są m.in. związane z różną kulturą organizacyjną tych spółek” – dodał.

Dwa tygodnie temu, na posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa, Mikosz określił połączenie Orlenu z Lotosem jako bardzo interesujący projekt, który mógłby doprowadzić do stworzenia koncernu mającego zdolność do konkurowania na coraz bardziej otwierającym się rynku europejskim.

Także wtedy podkreślił jednak, że istnieje duży problem w przypadku ewentualnego połączenia, związany z różnicą w kulturze zarządczej w obu spółkach.

Obecnie należąca w 100% do Skarbu Państwa Nafta Polska ma 51,91% akcji Lotosu, natomiast Skarb Państwa bezpośrednio kontroluje dalsze 6,93% akcji. W przypadku Orlenu jest to odpowiednio 17,32% i 10,20%. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu