MSP nie zdecydowało, czy opublikuje prospekt WSiP po decyzjach Sejmu

opublikowano: 24-09-2004, 16:56

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) nie podjęło jeszcze decyzji, czy opublikuje prospekt Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych SA (WSiP) na początku przyszłego tygodnia, po tym, jak Sejm odrzucił w piątek informację resortu w sprawie założeń prywatyzacji tej spółki i skierował projekt uchwały Sejmu zalecający giełdową prywatyzację WSiP do komisji sejmowych.

„Decyzja, czy będzie publikacja prospektu na początku przyszłego tygodnia, jeszcze nie zapadła” – powiedział w piątek po południu agencji ISB Dariusz Witkowski, wiceminister skarbu.

Według niego to, czy prospekt trafi do inwestorów, pomimo nie zajęcia stanowiska Sejmu w sprawie prywatyzacji WSiP, wymaga jeszcze dyskusji w resorcie.

W środę Witkowski zapowiadał, że prospekt emisyjny WSiP będzie opublikowany w poniedziałek lub wtorek, jeśli Sejm przyjmie w piątek projekt uchwały Komisji Skarbu Państwa, aprobujący prywatyzację spółki w drodze oferty publicznej.

W piątek projekt uchwały został skierowany przez posłów na plenarnym posiedzeniu do ponownego rozpatrzenia przez sejmową Komisję Skarbu Państwa i Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży. Sejm nie przyjął także informacji rządu o założeniach prywatyzacji WSiP.

Za skierowaniem do komisji sejmowych projektu uchwały zalecającej rządowi prywatyzację spółki w drodze oferty publicznej opowiedziało się 219 posłów, a 190 było przeciw.

Większość posłów podnosiła w czasie sejmowej debaty, że proponowany przez rząd sposób prywatyzacji WSiP jest mało czytelny i nie jest znana ostateczna formuła tej prywatyzacji. Zarzucano MSP, że jeśli 85% akcji trafi na giełdę do rozproszonego akcjonariatu, to kontrolę nad WSiP przejmie zarząd spółki.

Z kolei alternatywny wariant – zakupu 60% akcji WSiP przez inwestora strategicznego – konsorcjum Advent International Sp. i CA IB PRE IPO Investment I też nie odpowiada posłom, gdyż ze względu na konstrukcję oferty konsorcjum, pakiet akcji WSiP może być przejęty przez dowolny podmiot.

Inne zastrzeżenia posłów to obawa, że po prywatyzacji spółki mogą znacząco wzrosnąć ceny podręczników.

Z informacji uzyskanych przez ISB w Komisji Skarbu Państwa wynika, że na razie nie został wyznaczony termin posiedzenia komisji w tej sprawie, ale należy się go spodziewać na początku października.

Plan prywatyzacji spółki przygotowany przez resort przewiduje, że na podstawie księgi popytu na akcje WSiP, MSP podejmie decyzję o sposobie sprzedaży firmy, mając też złożoną ofertę cenową inwestora strategicznego.

Harmonogram zakłada, że proces book-buildingu na akcje w ofercie publicznej będzie prowadzony 5-8 października. Inwestor uczestniczący w subskrypcji będzie składał deklarację w dwóch wariantach. Pierwszy wariant zakłada sprzedaż do 85% akcji wydawnictw na giełdzie i na taką liczbę akcji będą przyjmowane deklaracje inwestorów. Drugi wariant mówi natomiast o sprzedaży 25% WSiP w ofercie publicznej i 60% akcji – inwestorowi strategicznemu lub też pozostawienie tego pakietu w rękach Skarbu Państwa.

Jeśli deklaracje w procesie book-buildingu nie będą satysfakcjonujące, to resort może odstąpić od oferty.

Według zamierzeń MSP, ostateczna decyzja o wielkości oferty publicznej i ewentualnej sprzedaży w trybie rokowań zapadnie 11 października.

Harmonogram MSP przewiduje dalej, że jeśli zapadnie ostateczna decyzja o ofercie publicznej, zlecenia będą przyjmowane w dniach 13-20 października, a przydział akcji nastąpi 25 października. Resort zakłada też, że pierwsze notowanie akcji WSiP na giełdzie miałoby się odbyć 3 listopada. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP nie zdecydowało, czy opublikuje prospekt WSiP po decyzjach Sejmu