MSP: nowi członkowie rady nadzorczej PKN Orlen to fachowcy

05-08-2004, 20:39

Ministerstwo Skarbu Państwa uważa, iż nowi członkowie rady nadzorczej PKN Orlen są osobami fachowymi, kompetentnymi, cieszącymi się autorytetem w swoich środowiskach zawodowych. "MSP jest zdania, że rada w nowym składzie przyczyni się zarówno do rozwoju spółki, jak i poprawy jej wizerunku. Z zadowoleniem przyjęliśmy również informację, że zgłoszeni przez Skarb Państwa kandydaci uzyskali poparcie większości inwestorów instytucjonalnych" - podał resort w komunikacie.

Akcjonariusze podczas czwartkowego walnego zgromadzenia wybrali

na przewodniczącego rady nadzorczej PKN Orlen Jacka Bartkiewicza, prezesa BGŻ. Kandydatura została zgłoszony przez Skarb Państwa. Bartkiewicz zastąpił na tym stanowisku odwołanego - także na wniosek Skarbu Państwa - Jana Wagę, prezesa Kulczyk Holding.

Do rady nadzorczej wybrani zostali ponadto Krzysztof Lis, Ireneusz Wesołowski, Maciej Gierej, Raymondo Eggink, Krzysztof Żyndul, Małgorzata Okońska-Zaremba, Piotr Osiecki. Pozostał ze starej rady jedynie Michał Stępniewski - przedstawiciel Skarbu Państwa. W radzie nadzorczej nie ma obecnie przedstawiciela Kulczyk Holding.

Resort podaje także w komunikacie, że publiczna spółka PKN Orlen jest zbyt ważnym podmiotem gospodarczym, aby Skarb Państwa - znaczący jej akcjonariusz - wyrzekł się jakiegokolwiek wpływu na jej funkcjonowanie. Tym niemniej intencją ministra Skarbu Państwa nie jest i nie było wywieranie bezpośredniego wpływu na decyzje rady nadzorczej.

Spółka musi przestrzegać zasad ładu korporacyjnego - głosi komunikat. Oznacza to m.in., że skład rady nadzorczej powinien być reprezentatywny dla akcjonariatu spółki. Tym samym Skarb Państwa głosował za powołaniem wszystkich kandydatów zgłoszonych przez akcjonariuszy.

"Niezrozumiały jest fakt, że jeden z jej znaczących akcjonariuszy nie zgłosił swojego kandydata do rady podczas dzisiejszego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia" - głosi komunikat.

Podjęta 29 lipca br. przez radę nadzorczą PKN Orlen decyzja o wyborze prezesa zarządu w trybie odbiegającym od przyjętej wcześniej procedury skłoniła Ministerstwo Skarbu Państwa do przeanalizowania powstałej sytuacji.

Wiceminister Skarbu Państwa Dariusz Marzec powiedział po NWZA, że resort skarbu wyraził już wcześniej zaskoczenie sposobem procedowania ostatniego posiedzenia rady nadzorczej PKN Orlen, na którym został wybrany obecny prezes paliwowego koncernu Jacek Walczykowski.

"Sprawę tę analizowaliśmy. Zmiany w radzie były rezultatem tych analiz, a głosowanie pokazuje, że pogląd ten podzielili także inni akcjonariusze" - powiedział Marzec, pytany, czy może dojść wkrótce do wymiany szefa PKN Orlen i odwołania prezesa Jacka Walczykowskiego. Podkreślił, iż "wszystkie decyzje co do porządku obrad rady nadzorczej zależą od niej samej".

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się najbliższe posiedzenie rady nadzorczej PKN Orlen w nowym składzie. Niewykluczone, że już w przyszłym tygodniu, bo rada musi wybrać spośród swego grona wiceprzewodniczącego i sekretarza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MSP: nowi członkowie rady nadzorczej PKN Orlen to fachowcy