MSP otrzymało propozycję spotkania od UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
18-01-2006, 17:11

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało w środę, że we wtorek otrzymało od włoskiego UniCredito pisemną propozycję spotkania z jej przedstawicielami. "W najbliższych dniach odpowiemy na tę propozycję i ustalimy dogodny dla obu stron termin takiego spotkania" - napisała w komunikacie rzeczniczka prasowa resortu Barbara Kasprzycka.

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało w środę, że we wtorek otrzymało od włoskiego UniCredito pisemną propozycję spotkania z jej przedstawicielami. "W najbliższych dniach odpowiemy na tę propozycję i ustalimy dogodny dla obu stron termin takiego spotkania" - napisała w komunikacie rzeczniczka prasowa resortu Barbara Kasprzycka.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował na środowej konferencji prasowej, że nie planuje spotkania z władzami włoskiego banku UniCredito w sprawie BPH i Pekao SA.

"Nie planuję takiego spotkania. Wystąpiliśmy jako ministerstwo skarbu już jakiś czas temu do banku i oczekujemy na odpowiedź" - powiedział Marcinkiewicz.

Dodał, że po uzyskaniu odpowiedzi od banku, polski rząd chciałby odpowiedzieć na list Komisji Europejskiej w sprawie UniCredito.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Jonathan Todd poinformował w poniedziałek, że Komisja Europejska zażądała wyjaśnień od polskiego rządu w sprawie blokowania fuzji banków Pekao i BPH, należących do włoskiego UniCredito. Polski rząd ma czas na odpowiedź do poniedziałku.

"Komisja jest zdania, że fuzja nie naruszy konkurencji, bowiem na (polskim) rynku działa szereg innych podmiotów, należących do szacownych międzynarodowych inwestorów" - dodał Todd.

Tydzień temu wiceminister finansów Cezary Mech powiedział PAP, że Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) podejmie decyzje w sprawie UniCredito najwcześniej za miesiąc. UniCredito czeka od kilku miesięcy na zgodę KNB na wykonywanie przez włoski bank prawa głosu z posiadanych akcji BPH. Jest to niezbędne do przeprowadzenia ewentualnego połączenia BPH z Pekao SA. 

W październiku 2005 r. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez UniCredito Italiano niemieckiego banku HVB, który w Polsce był akcjonariuszem BPH - miał 71,2 proc. akcji BPH. UniCredito, po kupnie banku HVB, został właścicielem tego pakietu akcji BPH; należy do niego także 52,9 proc. akcji Pekao SA.

Pod koniec grudnia resort skarbu zażądał - powołując się na zapisy o zakazie konkurencji w umowie prywatyzacyjnej Pekao SA - by UniCredito sprzedało należące do niego akcje BPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP otrzymało propozycję spotkania od UniCredito