MSP otrzymało trzy oferty na doradzanie przy prywatyzacji PKO BP

opublikowano: 24-11-2003, 16:40

ISB: Do Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) wpłynęły trzy oferty na doradzanie przy prywatyzacji banku PKO BP SA, wynika z informacji agencji ISB. Swoje propozycje w przetargu nieograniczonym złożyły: Konsorcjum Towarzystwa Doradztwa Inwestycyjnego (TDI) i Domu Maklerskiego Pentrator, HSBC Investment Services Polska, a także konsorcjum Citigroup Global Markets z Domem Maklerskim Banku Handlowego.

Najniższą cenę za prace przygotowawcze, w skład których wchodzi m.in. analiza spółki, jej wycena, opracowanie strategii prywatyzacji i doradzanie przy sprzedaży walorów, zaproponowało konsorcjum zorganizowane przez TDI, którego propozycja wynosi 15,7 mln zł.

Grupa HSBC zaproponowała 16,7 mln zł, natomiast konsorcjum Citigroup prawie 18 mln zł.

Oferenci mają otrzymać również prowizję za zbycie akcji.

Najniższą prowizję za sprzedaż akcji w ofercie publicznej na giełdzie warszawskiej zaproponowało konsorcjum TDI 0,19%, z kolei za sprzedaż akcji na rynkach międzynarodowych propozycja najniższej prowizji została złożona przez konsorcjum zorganizowane przez Citigroup i wynosi 0,6%.

Jeśli MSP zdecydowałoby się na zbycie akcji Banku w drodze rokowań, musiałoby zapłacić 0,25% w przypadku Citigroup, 0,5% w przypadku HSBC i 0,61% w przypadku TDI.

Za pomoc przy ewentualnym podwyższeniu kapitału banku podmioty chcą otrzymać odpowiednio 0,25%, 0,25% i 0,19%.

Podmioty, które złożyły swoje oferty w MSP musiały również zaproponować harmonogramy przeprowadzenia prywatyzacji banku. Harmonogram nie był wyceniany tak dobrze jak oferta cenowa, bowiem resort skarbu przyznaje 5% całości punktów, podczas gdy za część cenową oferty można otrzymać 60% punktów.

Najszybszy termin oferuje Citigroup w tzw. wariancie przyspieszonym. W przypadku oferty publicznej wynosi on 30 tygodni od momentu decyzji MSP o rozpoczęciu prac.

Wielkim nieobecnym tego przetargu był bank Credit Suisse First Boston (CSFB), który jeszcze kilka tygodni temu nieoficjalnie informował, że na pewno wystartuje.

Obecny przetarg jest już trzecim z kolei – poprzednie dwa zostały unieważnione.

Poprzedni przetarg unieważniono, gdyż tylko jedna z ofert okazała się ważna. Złożyło ją konsorcjum Citigroup Global Markets z Domem Maklerskim Banku Handlowego.

Druga oferta, złożona przez konsorcjum CSFB z Bankowym Domem Maklerskim PKO BP, została wykluczona z postępowania przetargowego z powodu nie dołączenia wymaganych oświadczeń.

Według wcześniejszych ustaleń ISB doradca MSP, który zostanie wybrany do pomocy przy prywatyzacji PKO BP, nie będzie się zajmował analizą ewentualnego połączenia banku z największym polskim ubezpieczycielem PZU SA.

Ostatnio minister skarbu Piotr Czyżewski powiedział, że w II kwartale 2004 roku planowana jest oferta publiczna PKO BP, w której może zostać sprzedane do 30% akcji banku.

Z zaproponowanych przez kandydatów terminów przygotowania i przeprowadzenia prywatyzacji banku, a także czasu niezbędnego komisji przetargowej na wybranie doradcy wynika, że termin podawany przez ministra Czyżewskiego jest nierealny.

Prywatyzacji banku można się spodziewać w IV kwartale 2004 roku.

W ciągu trzech kwartałów 2003 roku PKO BP osiągnął 994 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP otrzymało trzy oferty na doradzanie przy prywatyzacji PKO BP