MSP planuje debiut giełdowy PGE i Energetyki Południe w 2008 r.

09-05-2007, 15:25

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) planuje wprowadzenie na GPW w 2008 roku dwóch grup energetycznych - Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) i Energetyki Południe - powiedział wiceminister skarbu Michał Krupiński.

"Dzisiaj zostały utworzone dwie największe skonsolidowane grupy energetyczne - PGE i Energetyka Południe" - powiedział wiceminister skarbu Michał Krupiński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa na GPW.

Wyjaśnił, że stało się to przez wniesienie 85-proc. pakietów akcji spółek PGE Energia i BOT - Górnictwo i Energetyka do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w zamian za objęcie przez SP nowej emisji w podwyższonym w ten sposób kapitale spółki PSE, której nazwa zostanie zmieniona na PGE.

Do spółki Energetyka Południe zostały z kolei wniesione akcje - po 85% - Południowego Koncernu Energetycznego, dystrybutorów energii Enionu i Energii Pro oraz Elektrowni Stalowa Wola.

MSP podało, że łączna kapitalizacja tych dwóch grup, według wartości księgowej spółek konsolidowanych, będzie wynosiła ok. 37 mld zł. W tych dwóch grupach będzie pracować 64 tys. osób.

Krupiński powiedział też, że w tym roku może natomiast zadebiutować jedna z dwóch pozostałych tworzonych obecnie grup energetycznych.

W wywiadzie dla agencji ISB na początku kwietnia Krupiński powiedział, że na GPW może trafić w tym roku Grupa Centrum. Minister powiedział wówczas, że resort dopuszcza, iż spółka ta będzie składała się tylko z Elektrowni Kozienice i dystrybutora energii Enea, bez udziału Kopalni Węgla Kamiennego Bogdanka, jak wcześniej planowano.

Wcześniej zapowiadano, że jako pierwsza na GPW może trafić druga z mniejszych grup - Grupa Energetyczna Północ, powstała na bazie Zespołu Elektrowni Ostrołęka i dystrybutora energii Energa (dawne G8). (ISB)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP planuje debiut giełdowy PGE i Energetyki Południe w 2008 r.