MSP podpisało umowę sprzedaży ZEC Bydgoszcz z ES-P za 242 mln zł

Internet Securities
opublikowano: 22-12-2006, 16:57

Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało umowę sprzedaży 85% akcji Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz .

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podpisało umowę sprzedaży 85% akcji Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz (ZEC Bydgoszcz) ze spółką Elektrownie Szczytowo-Pompowe z grupy Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) za 242,24 mln podał resort w komunikacie w piątek.

„22 grudnia 2006 roku Minister Skarbu Państwa podpisał ze spółką Elektrownie Szczytowo-Pompowe SA z siedzibą w Warszawie, umowę sprzedaży 85% akcji Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz SA z siedzibą w Bydgoszczy za cenę 242.240.480,00 zł”- czytamy w komunikacie.

W sierpniu 2006 roku parafowano projekt umowy sprzedaży.

W połowie lipca 2005 roku MSP otrzymało cztery oferty wiążące od inwestorów starających się o kupno akcji ZEC Bydgoszcz.

Swoje oferty złożyli wówczas: Cornerstone Partners Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, Elektrociepłownie Warszawskie SA, Elektrownie Szczytowo-Pomopowe SA z siedzibą w Warszawie oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy.

W grudniu 2004 roku MSP po raz drugi zaprosiło inwestorów do rokowań w sprawie zakupu minimum 10% akcji ZEC Bydgoszcz po tym jak w sierpniu 2004 roku unieważniło poprzednie rokowania.

Pod koniec lipca 2004 roku MSP otrzymało od inwestorów dwie oferty wstępne w sprawie kupna akcji spółki. Swoje propozycje zakupu akcji złożyły wówczas Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. z Bydgoszczy i amerykański Insight Energy Inc.

Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz należy do grupy średniej wielkości firm z podsektora elektrociepłowniczego. W skład ZEC Bydgoszcz wchodzą trzy elektrociepłownie: Bydgoszcz I, Bydgoszcz II i Bydgoszcz III.

Osiągalna moc cieplna źródeł wytwórczych w spółce wynosi 857 MWt, a osiągalna moc elektryczna to 197 MWe, przy mocy zainstalowanej wynoszącej 262,4 MWe.

Firma sprzedaje rocznie ok. 7,5 mln GJ ciepła i 850 tys. MWh energii elektrycznej. Prawie 3/4 sprzedanego ciepła trafia do Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy, które było na krótkiej liście, a prąd kupuje Zakład Energetyczny Bydgoszcz, obecnie będący częścią składową grupy energetycznej Enea. (ISB)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP podpisało umowę sprzedaży ZEC Bydgoszcz z ES-P za 242 mln zł