MSP popiera pozostawienie zysku w Grupie Lotos

ISB
21-02-2008, 12:12

Ministerstwo Skarbu Państwa opowiada się za  pozostawieniem w Grupie Lotos wypracowanego zysku za 2007 r. w celu wsparcia programu inwestycyjnego firmy, wynika z wypowiedzi ministra Aleksandra Grada w  czwartek.

"Nie wyobrażam sobie, żeby spółka, która prowadzi duży program inwestycyjny, nie przeznaczała całego zysku na ten cel" - powiedział Grad. Dodał, że jego resort będzie wspierał zarząd w tej sprawie.

Grupa Lotos poinformowała, że stan zaawansowania realizacji Programu 10+ osiągnął na koniec stycznia br. 19%. "Pod koniec lutego na terenie budowy instalacji hydroodsiarczania olejów napędowych (HDS) pojawią się konstrukcje stalowe, a w kwietniu przewidywany jest przyjazd pierwszych aparatów"- zapowiada spółka.

W ramach Programu 10+ do chwili obecnej zostały zawarte kluczowe umowy opiewające na ok. 3,6 mld zł. Suma nakładów poniesionych na realizację programu do końca 2007 r. wyniosła ponad miliard zł.

W 2008 r. Lotos zamierza wydać na kontynuację prac kolejne 2 mld zł.

W ramach realizowanego Programu 10+ powstanie szereg nowych i zaawansowanych technologicznie instalacji, które pozwolą na zwiększenie zdolności przerobowych ropy naftowej o 75%, z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton rocznie.

Nowobudowana linia przerobu ropy naftowej pozwoli na znaczny wzrost tzw. "głębokości" przerobu surowca, a tym samym uzyskanie z każdej tony ropy naftowej większej liczby produktów wysokomarżowych.

W grudniu Grupa Lotos podpisała z konsorcjum czterech banków umowę kredytową na kwotę 400 mln USD, na realizację programu 10+ i poinformowała, że wkrótce podpisze kolejne umowy w sumie na 1,75 mld USD (jedną na 1,66 mld USD, a drugą na 200 mln USD).

Grupa Lotos spodziewa się, że dzięki programowi wzrostu wartości w ciągu 3 lat, na koniec 2010 roku, zwiększy zysk netto dodatkowo o minimum 110 mln zł, a kapitalizacja może wzrosnąć o ok. 900 mln zł. (ISB)

maza/mtd

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MSP popiera pozostawienie zysku w Grupie Lotos