MSP potwierdza wybór konsorcjum HSBC na doradcę przy prywatyzacji Enei

opublikowano: 21-07-2004, 16:09

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wybrało konsorcjum HSBC z Domem Maklerskim BZ WBK i PPP Poland na doradcę resortu przy prywatyzacji grupy energetycznej Enea, podał resort skarbu, potwierdzając tym samym wcześniejsze informacje agencji ISB.

„Umowa z Konsorcjum zostanie podpisana po zakończeniu procedury zgodnej z ustawą o zamówieniach publicznych” – czytamy w komunikacie.

Konsorcjum HSBC złożyło najtańszą ofertę na przeprowadzenie analiz przedprywatyzacyjnych, w tym wyceny i przygotowanie strategii prywatyzacji. Zaproponowana kwota to 6,8 mln zł.

Z kolei za zbycie akcji na giełdzie warszawskiej konsorcjum ma otrzymać 0,19% wartości zbywanych walorów, natomiast w przypadku zbycia na rynkach międzynarodowych – 0,44%.

Z konsorcjum HSBC ostatnio rywalizowało w przetargu tylko konsorcjum Evip Capital z Bankowym Domem Maklerskim PKO BP, po tym jak pozostali dwaj oferenci - konsorcja Central Europe Trust (CET) i ING Securities oraz Pekao Access i Erste Securities odpadli z przetargu po ocenie formalnej ofert.

Z ustaleń ISB wynika, że decyzja MSP o wyborze HSBC uprawomocni się za tydzień, a do tego czasu konsorcjum Evip będzie mogło odwoływać się od wyniku przetargu. Umowa z doradcą zostanie podpisana dopiero po uprawomocnieniu się decyzji MSP.

Obecne plany Ministerstwa Skarbu Państwa przewidują, że Grupa Enea ma zostać sprywatyzowana poprzez giełdę w 2005 roku, z tym, że oferta będzie realnie możliwa dopiero w połowie przyszłego roku.

Grupa energetyczna Enea działa od początku 2003 roku. Firma powstała z połączenia zakładów energetycznych z Poznania, Szczecina, Gorzowa, Bydgoszczy i Zielonej Góry. Enea sprzedaje rocznie ok. 14 TWh energii elektrycznej dla 2,2 mln klientów, co daje jej ok. 14-procentowy udział w rynku.

W 2003 roku Enea wypracowała zysk netto w wysokości 37 mln zł przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 4,1 mld zł.

qk/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP potwierdza wybór konsorcjum HSBC na doradcę przy prywatyzacji Enei