MSP pozytywnie ocenia ewentualne kupno Możejek przez PKN

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-05-2006, 17:46
Obserwuj w MójPB:

Ministerstwo Skarbu Państwa dobrze ocenia potencjalną transakcję kupna przez PKN Orlen Rafinerii Możejki, choć mogłoby to oznaczać niewypłacenie dywidendy przez spółkę - powiedział w środę wiceminister skarbu Paweł Szałamacha podczas konferencji na Giełdzie Papierów Wartościowych, zorganizowanej przez miesięcznik "Forbes".

Ministerstwo Skarbu Państwa dobrze ocenia potencjalną transakcję kupna przez PKN Orlen Rafinerii Możejki, choć mogłoby to oznaczać niewypłacenie dywidendy przez spółkę - powiedział w środę wiceminister skarbu Paweł Szałamacha podczas konferencji na Giełdzie Papierów Wartościowych, zorganizowanej przez miesięcznik "Forbes".

Dodał, że resort skarbu chciałby, aby "gotówka która wypłynie była przeznaczona na niekwestionowalny, czysty pakiet w Możejkach".

Szałamacha przyznał, że polski rząd "dyskretnie" wspierał PKN Orlen w przekonywaniu rządu litewskiego do tej transakcji.

We wtorek premier Litwy Algirdas Brazauskas poinformował, że Jukos jest gotów sprzedać 53,7 proc. akcji litewskiego Mażeikiu Nafta (Możejki) polskiemu PKN Orlen. Dodał, że oba koncerny - rosyjski i polski - przygotowały już porozumienie dotyczące sprzedaży akcji. PKN Orlen nie potwierdził, ale i nie zdementował tej informacji.

Brazauskas oznajmił, iż litewski rząd nie ma zastrzeżeń do tego, aby polska firma kupiła akcje Możejek bezpośrednio od Jukosu.

"Nawet jeśli niektóre szczegóły umowy pomiędzy Orlenem a Jukosem mają być jeszcze uzgodnione, nie widzę problemu, jeśli podpisanie porozumienia zostanie odroczone o kilka dni. Nie widzę też innych konkurentów" - powiedział Brazauskas.

Szałamacha potwierdził, że planowana jest w drugiej połowie roku publiczna oferta Ruchu. Wyraził przekonanie, że nastąpi to we wrześniu lub październiku.

Potwierdził też, że ministerstwo planuje upublicznienie PLL LOT, sektora elektroenergetycznego - po przeprowadzeniu w nim konsolidacji, PZU - po zawarciu porozumienia z Eureko, a także Poczty Polskiej po restrukturyzacji.

Szałamacha dodał, że konsolidacja pionowa w sektorze elektroenergetycznym może być sposobem rozwiązania problemu kontraktów długoterminowych (KDT), łączących producentów energii z dostawcami. Poinformował, że gdyby producenci musieli otrzymać rekompensaty za rozwiązanie KDT, oznaczałoby to wydatek z budżetu rzędu 18-20 mld zł. Tymczasem - dodał - wewnętrzne rozliczenia KDT w ramach zintegrowanych grup składających się z producentów i dostawców, kosztowałyby 3-4 razy mniej.

Wiceminister poinformował, że konsolidacja w sektorze elektroenergetycznym może nastąpić w drugiej połowie br., co oznaczałoby rozwiązanie kwestii KDT w drugiej połowie 2007.

Pytany o dalsze decyzje dotyczące PZU, Szałamacha powiedział, że "obecnie strony zajmują pozycje". Zaznaczył, że pozbycie się Eureko z akcjonariatu PZU "byłoby dość karkołomne".

Odnosząc się do trwającego od kilku lat sporu między Skarbem Państwa a Eureko dodał, że trwają konsultacje z premierem i ministrem skarbu "jak wyjść z tej sytuacji, bo jest ona skomplikowana". Nie podał jednak żadnych szczegółów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane