MSP: Priorytety resortu w kwietniu to energetyka, gaz i PZU

opublikowano: 30-03-2004, 13:35

ISB: Priorytetami Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) w najbliższym miesiącu będzie zakończenie prac nad kształtem polskiego sektora energetycznego i gazowego oraz rozwiązanie sporu wokół PZU, powiedział agencji ISB we wtorek minister skarbu Zbigniew Kaniewski.

“Energetyka, gaz i PZU to priorytety resortu w najbliższym miesiącu” – powiedział ISB.

Według niego w tym czasie powinien zostać ustalony ostateczny model funkcjonowania sektora gazowego i energetycznego w Polsce.

Po zapowiadanej na 2 maja dymisji Premiera Leszka Millera możliwa jest znacząca rekonstrukcja rządu, na którego czele ma stanąć Marek Belka. Nie wiadomo na razie, w których resortach nastąpią zmiany.

“Chcemy zdążyć, aby wszelkie zgody, które dotyczą przebudowywanego sektora gazowego i energetycznego były podejmowane przez UOKiK” – powiedział minister, dodając, że chodzi o kwestie zarówno scalania, jak i ewentualnego dzielenia firm.

Kaniewski powiedział ISB we wtorek, że jeśli nie przyspieszy się prac nad sektorami energetycznym i gazowym, zgody na przebudową struktury sektorów będzie udzielać już Komisja Europejska, co jest bardzo długotrwałym procesem.

Trwające obecnie prace sprowadzają się m.in. do rozstrzygnięcia, czy zezwolić na pionową, czy poziomą integrację w sektorze elektroenergetycznym oraz do kwestii wydzielania operatorów systemów przesyłowych.

Minister powiedział we wtorek, że trzecim priorytetem jest polubowne rozwiązanie sporu z koncernem Eureko odnośnie PZU.

Kaniewski powiedział ISB wcześniej we wtorek, że następne – po poniedziałkowym – spotkanie z Eureko odbędzie się po przygotowaniu przez MSP propozycji polubownego rozwiązania sporu w PZU SA, którego udziałowcem jest holenderski koncern.

Resort spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami Eureko, aby spróbować rozwiązać spór w drodze negocjacji, jeszcze przed pierwszą rozprawą przed międzynarodowym trybunałem arbitrażowym. Spór pomiędzy rządem polskim a holenderskim koncernem finansowym Eureko dotyczy umowy prywatyzacyjnej PZU.

Eureko, które wraz z Bankiem Millennium posiada ok. 31% akcji PZU, domaga się realizacji przez polski rząd umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, pozwalającej firmie na zakup kolejnych 21% akcji ubezpieczyciela. Eureko chce też jak najszybszej oferty publicznej PZU. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP: Priorytety resortu w kwietniu to energetyka, gaz i PZU