MSP przedłużyło do środy wyłączność na negocjacje ws. Polmosu Białystok

Internet Securities
opublikowano: 03-06-2005, 23:10

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przedłużyło firmie Sobieski Dystrybucja Sp. z o.o. wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie zakupu akcji Polmosu Białystok SA do środy 8 czerwca, poinformował agencję SB w piątek wieczorem wiceminister skarbu Dariusz Witkowski.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przedłużyło firmie Sobieski Dystrybucja Sp. z o.o. wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie zakupu akcji Polmosu Białystok SA do środy 8 czerwca, poinformował agencję SB w piątek wieczorem wiceminister skarbu Dariusz Witkowski.

„Zdecydowaliśmy się na przedłużenie wyłączności do środy, aby sfinalizować rozmowy dotyczące zabezpieczenia tej transakcji” – powiedział ISB wiceminister.

Witkowski wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o to, aby inwestor utrzymał w przyszłości wysoką rentowność Polmosu i jego efektywność. „Rozmawiamy także o cenie” – dodał wiceminister.

Witkowski stwierdził, że wszelkie zabezpieczenia transakcji są bardzo istotne dla inwestorów mniejszościowych, którzy nabyli akcje Polmosu w ofercie publicznej.

Sobieski Dystrybucja otrzymała w ubiegłą środę wyłączność negocjacyjną na rozmowy z MSP w sprawie kupna 61% akcji Polmosu Białystok, której termin upływał w piątek o godz. 24.

Poprawione oferty wiążące na zakup akcji Polmosu Białystok złożyli wszyscy trzej potencjalni inwestorzy uczestniczący w procesie prywatyzacji spółki, czyli oprócz Sobieskiego także Polmos Lublin SA i Central European Distribution Corporation (CEDC).

Ostatnio minister skarbu Jacek Socha mówił, że cena za akcje będzie najważniejszym czynnikiem, który przesądzi o tym, kto kupi 61% walorów Polmosu.

Resort liczy na to, że ze sprzedaży akcji tej spółki inwestorowi branżowemu otrzyma przynajmniej 700 mln zł, czyli ponad 96 zł za sztukę, tak, aby kwota uzyskana łącznie z wpływami z oferty publicznej 32% akcji przekroczyła 1 mld zł.

Akcje Polmosu Białystok zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w czwartek, 12 maja, z ceną 77,80 zł, czyli 2,75% poniżej ceny odniesienia wynoszącej 80,00 zł. W piątek, 3 czerwca, na zamknięciu walory Polmosu kosztowały 80,00 zł. Wolumen obrotu wyniósł 388 tys. sztuk akcji, a jego wartość 62,3 mln zł.

Przeciwko wejściu Sobieskiego do Polmosu jest załoga firmy, która ogłosiła w piątek pogotowie strajkowe oraz jego zarząd. Związkowcy protestowali w czwartek przed resortem skarbu.

Przeciwnicy wejścia Sobieskiego twierdzą, że firma ta uczyni z Polmosu Białystok jedynie zakład produkcyjny o marginalnej roli w grupie Belvedere, kontrolującej Sobieskiego.

Zastrzeżenia oponentów Sobieskiego dotyczą także sposobu finansowania transakcji, który przewiduje pokrycie części ceny kredytem. To według nich obciąży w przyszłości Polmos Białystok, który jako najsilniejszy podmiot w grupie Belvedere będzie obsługiwał koszty finansowania.

Także w piątek sejmowa Komisja Skarbu Państwa przyjęła dezyderat z apelem do premiera, aby wstrzymać sprzedaż akcji Polmosu Białystok inwestorowi strategicznemu.

Marcin Zaremba

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane