MSP przedstawi w czwartek list do UniCredito ws. fuzji Pekao SA-BPH

Internet Securities
opublikowano: 01-02-2006, 11:03

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przedstawi w czwartek list skierowany w środę do UniCredito Italiano (UCI), który ma być odpowiedzią na oświadczenie UCI, w sprawie żądania resortu sprzedaży akcji Banku BPH, powiedział Szałamacha.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) przedstawi w czwartek list skierowany w środę do UniCredito Italiano (UCI), który ma być odpowiedzią na oświadczenie UCI, w sprawie żądania resortu sprzedaży akcji Banku BPH, powiedział Szałamacha.

Kilka dni temu MSP dostało odpowiedź UniCredito na żądanie resortu w sprawie „wyjścia” z BPH.

Szałamacha nie chciał powiedzieć, czy Polska chce zaskarżyć fuzję w części dotyczącej polskiego rynku do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Taką informację podało we wtorek, powołując się na nieoficjalne źródła, Polskie Radio.

UniCredito, które po fuzji z niemieckim Bayerische Hypo- Und Vereinsbank (HVB) posiada pośrednio ponad 71,03% akcji Banku BPH, liczy na uzyskanie zgody na wykonywanie praw z przejętych już walorów w pierwszych trzech miesiącach 2006 roku.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce ogłosić wezwanie, aby skupić ok. 29% akcji BPH, których nie posiada należący do grupy HVB Bank Austria Creditanstalt, a następnie połączyć BPH ze swoim polskim aktywem – Bankiem Pekao SA. Fuzja ta miałaby zostać przeprowadzona w ciągu 1-2 lat. Powstałby największy bank w Polsce, kontrolujący ok. 20% rynku.

Polski rząd jest przeciwny fuzji. MSP wyjaśniało, że UniCredito w umowie prywatyzacyjnej Banku Pekao SA zobowiązało się do niedokonywania inwestycji, również za pośrednictwem innych podmiotów, w akcje spółek prowadzących działalność konkurencyjną w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane