MSP przygotowało dwa projekty rozporządzeń do ustawy zabużańskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 17:16

Ministerstwo Skarbu Państwa przedstawiło w czwartek projekty dwóch rozporządzeń, służące realizacji tzw. ustawy zabużańskiej. Zgodnie z ustawą z lipca br., rekompensaty dla zabużan mają być wypłacane w gotówce lub w naturze, w wysokości 20 proc. wartości utraconego mienia.

Ministerstwo Skarbu Państwa przedstawiło w czwartek projekty dwóch rozporządzeń, służące realizacji tzw. ustawy zabużańskiej. Zgodnie z ustawą z lipca br., rekompensaty dla zabużan mają być wypłacane w gotówce lub w naturze, w wysokości 20 proc. wartości utraconego mienia.

    Ustawa dotyczy mienia pozostawionego poza wschodnimi granicami Polski po II wojnie światowej. Warunkiem uprawnień do starania się o rekompensatę jest posiadanie obywatelstwa polskiego. Potwierdzenie prawa do rekompensaty następuje na wniosek osoby ubiegającej się o rekompensatę, złożony nie później niż do końca roku 2008.

    Ustawa mówi o kilku formach realizacji prawa do rekompensaty. Jedna z nich to na przykład zaliczenie wartości nieruchomości pozostawionych za obecną granicą na poczet ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.

    Druga forma to świadczenie pieniężne wypłacane ze środków Funduszu Rekompensacyjnego. Fundusz ten ma dysponować własnymi przychodami, pochodzącymi z różnych źródeł, m.in. ze sprzedaży nieruchomości z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 400 tys. ha.

    Przedstawiony w czwartek projekt rozporządzenia w sprawie wzorów rejestrów służących realizacji prawa do rekompensaty określa wzór rejestru wojewódzkiego i centralnego. Rejestry te zawierać będą dane właścicieli pozostawionych nieruchomości oraz ich spadkobierców, jak m.in. adres, numer PESEL, obywatelstwo oraz położenie i powierzchnię pozostawionych nieruchomości. Określać będzie także stan realizacji prawa do rekompensaty przed wejściem w życie ustawy zabużańskiej.

     Drugi z projektów - w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Rekompensacyjnego określa m.in., w jaki sposób ma być sporządzany roczny plan finansowy Funduszu, obejmujący przychody i wydatki Funduszu oraz stan środków obrotowych na początek i koniec roku budżetowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane