MSP: RN prawdopodobnie określi w poniedziałek tryb wyboru nowego prezesa PKN Orlen

opublikowano: 16-08-2004, 10:54

Wiceminister skarbu Dariusz Marzec uważa, że, choć zbierająca się w poniedziałek po południu rada nadzorcza PKN Orlen SA rozważy zmiany w zarządzie, raczej nie dokona tego dnia wyboru nowego prezesa spółki, a jedynie określi tryb postępowania w tej sprawie.

Marzec powiedział w wywiadzie dla radia PiN, że ma nadzieję, iż RN Orlenu zajmie się kwestią zmian w składzie zarządu spółki.

„Rada musi zająć się tym problemem. Jeśli uzna, że wszystko jest w porządku, to niech to powie. A jeśli nie, to niech działa. [...] Nie jestem w stanie powiedzieć, czy rada dokona dziś wyboru prezesa. Wydaje mi się, że raczej określi tryb postępowania w tej sprawie” - powiedział Marzec.

Wiceminister nie powiedział, kto jest nowym kandydatem Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) na stanowisko prezesa Orlenu.

Skarb Państwa uważa, że Orlenowi potrzebny jest „dobry fachowiec w zarządzaniu, w finansach, niekoniecznie fachowiec od ropy naftowej”, mówił Marzec.

Według niego, trudno powiedzieć, czy Jacek Walczykowski zostanie odwołany z funkcji prezesa. MSP kwestionuje bowiem nie tyle osobę Walczykowskiego, ale sposób, w jakim poprzednia rada nadzorcza dokonała jego wyboru.

„Wszystko jest w rękach Rady nadzorczej. Jednak wnioski są oczywiste” – powiedział Marzec.

„Wydaje mi się, że rada nadzorcza składa się z ludzi, którzy rozumieją, na czym polegają zasady ładu korporacyjnego. [...] MSP za wniosek oczywisty uznaje, że powołanie prezesa nastąpiło w sposób nieprzejrzysty dla akcjonariuszy. Prezes Walczykowski nie powinien w takim trybie być wybrany. Tu nie chodzi o personalia, o osobę, ale o sposób wyboru” – powiedział Marzec.

Walczykowski został szefem Orlenu jako kandydat spoza listy przygotowanej przez firmę uprawnioną do szukania kandydatów na to stanowisko. Jego wyboru dokonano jednomyślnie, ale nad ranem po długich obradach. Skarb Państwa nie zaakceptował trybu wyboru nowego prezesa Orlenu.

Jednocześnie największy prywatny akcjonariusz Orlenu, Kulczyk Holding (ok. 10%), nie akceptuje trybu wyboru niektórych członków obecnej rady nadzorczej Orlenu na ostatnim walnym zgromadzeniu. Do sądu złożył w czwartek wniosek kwestionujący tryb wyboru Jacka Bartkiewicza i Krzysztofa Żyndula do RN Orlenu. Obydwaj obecnie zasiadają jednocześnie z zarządach spółek Skarbu Państwa.

Według Marca, MSP stoi na stanowisku, że wybór tych osób był zgodny z prawem, zaś resort dysponuje odpowiednimi ekspertyzami prawnymi, które to potwierdzają.

mor/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MSP: RN prawdopodobnie określi w poniedziałek tryb wyboru nowego prezesa PKN Orlen