MSP rozmawiało z FT o opcji na akcje TPSA-źródło

opublikowano: 08-03-2004, 14:20

Reuters: Rozmowy, które prowadził niedawno France Telecom, inwestor strategiczny Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA), z Ministerstwem Skarbu Państwa (MSP) dotyczyły wejścia w posiadanie opcji na akcje TPSA, a nie bezpośredniego zakupu samych akcji, poinformowało w poniedziałek źródło zbliżone do negocjacji. Taka struktura transakcji zabezpiecza France Telecom przed ogłoszeniem kosztownego wezwania na resztę akcji Telekomunikacji Polskiej, w momencie przekroczenia progu 50 procent głosów na WZA, uważają analitycy.

Skarb państwa posiada 3,97 procent akcji TPSA. Ostatnio na rynku pojawiły nieoficjalne informacje, że Francuzi chcą przejąć kontrolę nad telekomem, w którym wraz Kulczyk Holding (KH) mają dziś 47,5 procent akcji.

"Były rozmowy o opcji na akcje TPSA, a nie o samym kupnie akcji" - powiedziała Reuterowi osoba zbliżona do negocjacji.

Minister skarbu państwa, Zbigniew Kaniewski, poinformował dzisiaj, że w przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja co dalej z TPSA. Inwestor, który przekracza próg 50 procent głosów na WZA powinien ogłosić wezwanie na sprzedaż pozostałych akcji. Wyjątek dotyczy sytuacji, w której akcje kupuje się od skarbu państwa. Przed France Telecom stoi potencjalne bardzo kosztowne zrealizowanie opcji odkupu akcji należących do jego partnera w konsorcjum - Kulczyk Holding (KH). Analitycy dodają, że jeśli FT zdecyduje się na zakup akcji Telekomunikacji należących do skarbu, przed ewentualnym wykupem 13,5-procentowego pakietu należącego do KH, oznaczać to może konieczność ogłoszenia wezwania, o ile KH będzie chciał skorzystać z opcji.

"Nie należy się dziwić, że France Telecom negocjuje takie rozwiązanie. Zapewne zdają sobie sprawę, że realizacja opcji, którą mają wobec Kulczyk Holding spowodowałaby bardzo wysokie zobowiązanie finansowe, znacznie z resztą odbiegające od obecnej wyceny rynkowej TPSA" - powiedział Krzysztof Kaczmarczyk, analityk w DB Securities.

Kulczyk Holding do 2007 roku ma opcję sprzedaży swojego pakietu akcji TPSA na rzecz France Telecom. Opcja wykupu za jedną akcję znacznie przekracza obecny kurs rynkowy spółki. Gdyby firma kontrolowana przez Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka, zdecydowała się odsprzedać akcje TPSA, Francuzi musieliby wyłożyć po około 45-50 złotych za każdą, szacują analitycy. To dużo więcej niż dzisiejsza cena giełdowa - 17 złotego. Jednakże w wywiadzie dla Reutera Jan Waga, prezes Kulczyk Holding powiedział, że obecnie brak jest przesłanek by jego spółka wystąpiła do FT o realizację opcji put. Dodatkowo nie uległ zmianie charakter tej inwestycji, która nadal jest traktowana przez holding długoterminowo.

"W umowie pomiędzy nami (KH i France Telecom) określiliśmy cele długoterminowo. Medialne spekulacje w sprawie opcji put, jaką posiadamy, sugerują, że zrezygnowalibyśmy z naszej strategii w tej inwestycji. Takie podejście oznaczałoby, że nie wierzymy w tę inwestycję" - powiedział Waga.

Prezes Waga uważa iż zrestrukturyzowana TPSA ma szanse, by skorzystać z dużego potencjału wzrostowego na rozwijającym się rynku. Nie realizuje się opcji wyjścia ze spółki telekomunikacyjnej w momencie kiedy na świecie telekomy wychodzą z dołka koniunkturalnego, stwierdził.

"Reasumując - abyśmy zrealizowali posiadaną opcję muszą zaistnieć podane wcześniej przesłanki naszej decyzji" - dodał Waga.

W poniedziałek akcje Telekomunikacji podrożały o 1,5 procent do 17,1 złotego i łączna kapitalizacja wyniosła prawie 24 miliardy złotych.

((Autorzy: Kuba Kurasz i Paweł Kozłowski; Redagował: Marcin Gocłowski; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: kuba.kurasz.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MSP rozmawiało z FT o opcji na akcje TPSA-źródło