MSP rozważa projekt powołania Polskiej Grupy Spirytusowej

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 05-12-2006, 20:29

W skład PGS mogłoby wejść początkowo około 5 Polmosów: w Bielsku Białej, Józefowie, Koninie, Toruniu oraz Koneser.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie wyklucza, że jeszcze w tym miesiącu przedstawi rządowi koncepcję powołania Polskiej Grupy Spirytusowej (PGS), w skład której weszłyby niektóre spółki przemysłu spirytusowego, należące do Skarbu Państwa - poinformował wiceminister skarbu Paweł Piotrowski, po posiedzeniu sejmowej komisji skarbu państwa.

Dodał, że w skład PGS mogłoby wejść początkowo około 5 Polmosów. "Wstępnie planujemy, by były to Polmosy w Bielsku Białej, Józefowie, Koninie, Toruniu i ewentualnie przeniesione przedsiębiorstwo państwowe z Konesera" - powiedział Piotrowski.

MSP chce przenieść produkcję z warszawskiego Konesera do Józefowa. Chęć kupna nieruchomości należących obecnie do Konesera deklarował wcześniej poprzedni prezydent Warszawy.

MSP szacuje, że po utworzeniu PGS 30 proc. jej akcji mogłoby trafić na GPW. Potem grupa zostałaby połączona z Krajową Spółką Cukrową. Resort liczy, że do debiutu PGS uda się doprowadzić w 2007 r.

Obecnie do Skarbu Państwa należy 5 spółek przemysłu spirytusowego: Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych Polmos w Bielsku Białej, Mazowiecka Wytwórnia Wódek i Drożdży Polmos w Józefowie, Zakład Badawczo-Rozwojowy Polmos w Koninie, Polmos Toruń oraz Szczecińska Wytwórnia Wódek Polmos. Nadzorem właścicielskim MSP objęte są także trzy przedsiębiorstwa w zarządzie komisarycznym: Łódzkie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos, Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos w Sieradzu oraz Warszawska Wytwórnia Wódek Koneser.

W trakcie procesu prywatyzacyjnego jest Szczecińska Wytwórnia Wódek Polmos. Sprzedaż przedsiębiorstwa odbędzie się w drodze podwyższenia kapitału zakładowego i objęcia nowej emisji akcji. Chęć wzięcia udziału w prywatyzacji Polmosu w Szczecinie zgłosiły cztery firmy: Sasky dvur s.r.o. z Czech, Transborder Marketing Sp. z o.o. z Polski, Great Harbor Distribution, LLC z USA i The Brand Distillery LTD z Wielkiej Brytanii. Zdaniem Piotrowskiego, wybór inwestora dla Polmosu w Szczecinie może nastąpić jeszcze w tym roku.

Dodał, że pozostałe dwa Polmosy - w Łodzi i w Sieradzu - mogą być prywatyzowane w podobny sposób, co Polmos w Szczecinie, czyli poprzez podwyższenie kapitału i objęcie akcji.

(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP rozważa projekt powołania Polskiej Grupy Spirytusowej