MSP rozważa zmianę strategii prywatyzacji PZU

08-02-2001, 19:22

Paweł Kozłowski

WARSZAWA (Reuters) - Jeżeli do 19 lutego, czyli do walnego zgromadzenia akcjonariuszy Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) skarb państwa nie dojdzie do porozumienia z Eureko, to minister skarbu państwa może zgłosić wniosek o zmianę strategii prywatyzacji tej firmy, powiedziała rzecznik MSP.

"Minister jest otwarty na wszelkie rozmowy i zrobi wszystko, aby doszło do porozumienia z inwestorem strategicznym i wówczas wspólnie zostaną podjęte prace nad wprowadzeniem PZU na giełdę" - powiedziała Reuterowi, Beata Jarosz, rzecznik prasowy ministerstwa skarbu państwa (MSP).

Dodała, że jeżeli strony nie dojdą do porozumienia i sprawa będzie się przedłużała to minister Andrzej Chronowski będzie zmuszony do wniesienia wniosku na radę ministrów o zmianę strategii prywatyzacji.

"Wtedy są możliwe różne warianty, na przykład przetarg publiczny lub zaproszenie do rokowań" - dodała Beata Jarosz.

Eureko wspólnie z BIG Bankiem Gdańskim kupiło 30 procent akcji PZU za trzy miliardy złotych w 1999 roku.

"Nic nie wskazuje na to, żebyśmy osiągnęli porozumienia w najbliższych dniach, przed walnym. Zwłaszcza dla tego, że nasze stanowisko w kwestii rozmów w MSP się nie zmieniło" - powiedział Reuterowi, Michał Nastula, przedstawiciel Eureko.

Dodał także, Eureko jest gotowe do negocjacji w każdej chwili, pod warunkiem, że obie strony uznają zawarte dotychczas umowy. " Mamy zagwarantowany udział 'fifty-fifty' i za to zapłaciliśmy takie pieniędze" - dodał Nastula.

Spór między ministerstwem a Eureko nasilił się w drugiej połowie ubiegłego roku, kiedy to nastąpiła zmiana na stanowisku ministra skarbu. Wówczas następca Emila Wąsacza, Andrzej Chronowski uznał, że wpływ Eureko jest większy niż wynika to z posiadanych 30 procent akcji PZU.

Najbliższe walne zgromadzenia akcjonariuszy odbędzie się 19 lutego, a na nim ministerstwo ma nadzieję podjąć uchwały akceptujące odwołanie w ubiegłym miesiącu przedstawicieli rady nadzorczej z ramienia Eureko.

Eureko, które posunięcia skarbu państwa uznało za niezgodne z umową prywatyzacyjną, zwróciło się ze skargą do Komisji Europejskiej. Firma ta podała także, że będzie dochodzić strat związanych ze sporem z ministerstwem.

Skarb państwa, będąc właścicielem 56 procent akcji PZU, kontroluje radę nadzroczą w dwóch trzecich, kiedy to umowa prywatyzacyjna zakładała podział liczby przedstawicieli w radzie po połowie.

Konsorcjum Eureko nie ma obecnie reprezentanta w radzie nadzorczej PZU SA. Uważa, że nie może wziąć pełnej odpowiedzialności za działania spółki, dopóki jej prawa właścicielskie nie będą respektowane.

Głownym akcjonariuszem konsorcjum Eureko jest Banco Commercial Portugues i holenderska grupa finansowa Achmea.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP rozważa zmianę strategii prywatyzacji PZU