MSP: Strategia dla PLL Lot ma być gotowa do końca marca

Internet Securities
opublikowano: 13-01-2006, 13:25

Strategia dla Polskich Linii Lotniczych Lot będzie gotowa do końca marca, zapowiedział w piątek wiceminister skarbu Maciej Heydel.

Strategia dla Polskich Linii Lotniczych Lot będzie gotowa do końca marca, zapowiedział w piątek wiceminister skarbu Maciej Heydel.

„Myślę, że do końca marca będziemy mogli przedstawić jasną koncepcję i strategię dla PLL Lot” – powiedział Heydel podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa.

Dodał, że przygotowaniem nowej strategii zajmą się nowe organa zarządzające spółki, które powinny być wybrane do połowy lutego.

„Obecnie nie tracimy czasu, gdyż tymczasowe władze PLL Lot przygotowują już materiały związane ze strategią” – powiedział wiceminister.

Heydel zapowiedział, że 26 stycznia odbędzie się walne zgromadzenie Lotu, na którym zostanie wybrana nowa rada nadzorcza. Na przełomie stycznia/ lutego będzie prowadzony – w drodze konkursu – proces wyboru nowego prezesa.

Według wiceministra, nowa strategia dla Lotu ma uwzględniać m.in. koncepcję powstrzymania spadku udziałów Lotu zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Spadek udziału w rynku polskim wyniósł w ciągu ostatnich trzech lat 20%, powiedział Heydel. Na rynku zachodnioeuropejskim sytuacja jest jeszcze gorsza, dodał.

31 stycznia mija termin zobowiązania się syndyka masy upadłościowej SwissAir do niesprzedawania akcji Lotu bez zgody Skarbu Państwa. Wiceminister zapowiedział, że do końca miesiąca ma być podpisana umowa, przedłużająca okres karencji o 12 miesięcy.

Obecnie 68%% akcji Lotu posiada Skarb Państwa, a 25% - syndyk, zaś pozostałe 7% to akcje pracownicze.

Odwołany niedawno minister skarbu Andrzej Mikosz mówił na początku grudnia, że resort nie widzi obecnie możliwości przeprowadzenia oferty publicznej akcji Lotu na giełdzie.

Mikosz wyjaśniał, że brak mu podstawowych informacji, które powinien posiadać, żeby podejmować decyzje dotyczące tej spółki – informacji finansowych sporządzanych zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości, a te, sporządzone przez spółkę nie są dla niego wystarczające.

Pod koniec lipca 2005 roku minister skarbu podpisał umowę z PLL Lot i Sairlines Europe BV w sprawie wprowadzenia akcji Lotu na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Debiut spółki był wstępnie planowany w połowie 2006 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane