MSP unieważniło przetarg na doradcę przy prywatyzacji PGNiG - źródło

03-06-2004, 16:04

ISB: Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) unieważniło przetarg na wybór doradcy przy prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) warty kilkadziesiąt milionów złotych, dowiedziała się agencja ISB.

Decyzja MSP o unieważnieniu oznacza, że przynajmniej trzy na cztery oferty od konsorcjów, które starały się o wybór na doradcę prywatyzacyjnego resortu zawierały błędy formalne.

Unieważnienie przetargu i rozpisanie nowego spowoduje opóźnienie prywatyzacji PGNiG o 1-2 miesiące i może postawić pod znakiem zapytania termin oferty publicznej spółki, przesunięty ostatnio przez ministra skarbu Jacka Sochę na połowę 2005 roku z końca 2004 roku.

MSP otrzymało oferty od kandydatów na doradcę na początku maja. Swoje propozycje złożyły wtedy cztery konsorcja: BRE Corporate Finance z Domem Inwestycyjnym BRE Banku, Credit Suisse First Boston (CSFB) z Domem Maklerskim BZ WBK, PricewaterhouseCoopers (PWC) z ING Securities oraz JP Morgan z CDM Pekao SA.

Najtańszą ofertę na przygotowanie analiz, w tym wycenę i strategię prywatyzacji PGNiG, zaproponowało konsorcjum BRE, które oczekuje za tę część prac 16,2 mln zł. PWC chce otrzymać 17,1 mln zł, JP Morgan – 18,5 mln zł, a CSFB – 42,9 mln zł.

Z kolei za przeprowadzenie oferty publicznej najniższego wynagrodzenia oczekuje konsorcjum JP Morgan. Prowizja za zbycie akcji w krajowej ofercie publicznej ma wynieść 0,18% wartości zbywanych akcji, a w ofercie zagranicznej – 0,55%. BRE zażądało odpowiednio 0,20% i 0,55%; CSFB – 0,30% i 1,00%, a PWC – 4,50% i 0,004%.

MSP planuje przeprowadzić ofertę publiczną do 34% akcji PGNiG na giełdzie w Polsce i za granicą. Według wstępnych założeń resortu na giełdę miałyby też wtedy trafić akcje z nowej emisji PGNiG.

Tymczasem PGNiG opowiada się za wcześniejszym podniesieniem kapitału spółki. Ostatnio w wywiadzie dla ISB Marek Kossowski, prezes PGNiG powiedział, że spółka jest zainteresowana wprowadzeniem inwestorów niebranżowych przed jej prywatyzacją poprzez giełdę.

Według niego taki scenariusz byłby także korzystny dla Skarbu Państwa, gdyż wejście wysokiej klasy inwestorów, takich jak np. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i International Finance Corporation (IFC), doprowadziłoby do wzrostu wartości spółki przed jej debiutem giełdowym.

W pierwszym kwartale 2004 roku PGNiG wypracowało 535 mln zł zysku brutto w porównaniu do 328 mln zł uzyskanych w pierwszym kwartale 2003 roku.

Zysk netto w pierwszym kwartale wyniósł ok. 340 mln zł, czyli ponad 2,5 krotnie wyższym jak w analogicznym okresie 2003 roku.

W całym 2003 roku PGNiG wypracowało netto 309 mln zł zysku, a brutto 771 mln zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły 8.026 mln zł. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP unieważniło przetarg na doradcę przy prywatyzacji PGNiG - źródło