MSP: Ustalany termin spotkania ministra w sprawie Pekao SA i BPH

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-01-2006, 16:10

Ustalany jest termin spotkania ministra skarbu z przedstawicielami UniCredito Italiano w sprawie Pekao SA i BPH - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa ministerstwa skarbu Barbara Kasprzycka.

Ustalany jest termin spotkania ministra skarbu z przedstawicielami UniCredito Italiano w sprawie Pekao SA i BPH - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa ministerstwa skarbu Barbara Kasprzycka.

    "Zaproszenie będzie skierowane do kancelarii reprezentującej interesy UniCredito" - powiedziała Kasprzycka.

    W biurze prasowym UniCredito powiedziano PAP, że jeszcze nie ma informacji nt. tego spotkania.

    W miniony czwartek minister skarbu Andrzej Mikosz informował, że w tym tygodniu rozpoczną się negocjacje z UniCredito w sprawie Pekao SA i BPH.

    Tydzień wcześniej minister skierował do prezesa włoskiego banku żądanie przywrócenia stanu zgodnego z umową prywatyzacyjną dotyczącą Pekao SA. Minister chce, aby w ciągu miesiąca UniCredito Italiano sprzedało wszystkie posiadane akcje Banku BPH.

    Jak wyjaśniał resort, UniCredito zobowiązało się w umowie prywatyzacyjnej dotyczącej Pekao SA, że nie będzie inwestować w akcje podmiotów prowadzących działalność konkurencyjną, również za pośrednictwem innych podmiotów.

    Tymczasem - wskazywał resort - BPH prowadzi działalność konkurencyjną wobec Pekao SA, zaś UniCredito nigdy nie otrzymał zgody ministra skarbu, jako strony umowy prywatyzacyjnej, na zakup akcji BPH.

    W październiku Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez UniCredito Italiano niemieckiego banku HVB. UniCredito jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA, zaś HVB miało 71,2 proc. akcji BPH. Konsekwencją fuzji jest przejęcie kontroli nad BPH przez włoski bank. UniCredito nie może jednak tej kontroli faktycznie wykonywać, ponieważ od lipca 2005 czeka na zgodę Komisji Nadzoru Bankowego (KNB).

    Media podawały, że prezes NBP i jednocześnie szef KNB Leszek Balcerowicz wyrażał opinię, iż posiedzenie KNB w sprawie zgody dla UniCredito powinno być jawne. Jak jednak poinformowano PAP w biurze prasowym NBP, nie ma jeszcze informacji o dacie tego posiedzenia.

    Tymczasem, jak napisał poniedziałkowy "Puls Biznesu" powołując się na dokumenty ministerstwa finansów, połączenie Pekao SA i BPH mogłoby - zdaniem resortu finansów - spowodować monopolizację rynku, wzrost cen, transfer środków za granicę i duże zwolnienia.

    Resort obawia się też, iż UniCredito nie będzie zainteresowane inwestowaniem w Polsce. Ministerstwo uważa, że włoscy właściciele mogą nie chcieć, by ich polski bank kupował polskie papiery skarbowe. "Nie można wykluczyć, że w sytuacji konfliktu interesów z władzami polskimi UniCredito może np. wstrzymać się na jakiś czas z zakupem bonów i obligacji polskiego rządu" - podano w dokumencie.

    Jak podał "Puls Biznesu", resort skarbu ma też zastrzeżenia do struktury właścicielskiej UniCredito. Głównymi akcjonariuszami włoskiego banku (22 proc.) są cztery fundusze typu non profit. "Nie wiadomo, kto jest ich właścicielem, jakie są ich cele strategiczne i zamiary" - napisano w dokumencie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane