MSP: W 2005 r. do budżetu ma trafić 4,4 mld zł z prywatyzacji

13-09-2004, 19:19

Z szacowanych na 5,7 mld zł przychodów z prywatyzacji, w 2005 r. do budżetu ma trafić 4,4 mld zł. Resort skarbu planuje na 2005 rok oferty publiczne PGNiG, Enei i Grupy Lotos - założyło Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) w "Kierunkach prywatyzacji majątku Skarbu Państwa w 2005 roku".

"Potencjalne zasoby majątku państwowego do prywatyzacji znajdują się głównie w sektorach: elektroenergetycznym, gazowniczym, paliwowo-naftowym, farmaceutycznym, hutniczym, przemysłu obronnego, górnictwa węgla kamiennego, transportu, stoczniowym i poligraficznym" - podał resort w dokumencie "Kierunki prywatyzacji", który jest załącznikiem do projektu ustawy budżetowej na 2005 r.

Z dokumentu wynika, że na pierwsze półrocze 2005 r. został przesunięty termin prywatyzacji PGNiG. Pierwotnie zakładano, że spółka zostanie sprzedana na giełdzie w 2004 r.

MSP planuje, że w pierwszym etapie prywatyzacji PGNiG nastąpiłaby nowa emisja akcji spółki w celu jej dokapitalizowania. W drugim etapie, w terminie do sześciu miesięcy od rozpoczęcia notowań wyemitowanych akcji, Skarb Państwa zaoferowałby mniejszościowy pakiet akcji PGNiG. Po tych operacjach, Skarb Państwa ma zachować minimum 51-proc. udział w PGNiG" - podano w dokumencie.

W ramach programu dla sektora elektroenergetycznego, konsolidacji w Grupę Energetyczną Enea, poddano pięć zakładów energetycznych z zachodniej Polski.

"W 2005 roku planuje się przeprowadzenie sprzedaży akcji ww. Grupy w trybie oferty publicznej" - podał resort.

Natomiast w sektorze dystrybucji energii, w 2004 r. zakończyła się konsolidacja grupy W-5, która obejmuje zakłady energetyczne z południowo-zachodniej Polski (EnergiaPro Koncern Energetyczny SA) i grupy K-7 obejmującej zakłady ze środkowej i południowej Polski (Enion SA).

Realizowane są kolejne konsolidacje, w wyniku czego powstaną: grupa L-6 (zakłady energetyczne ze wschodniej Polski) i grupa G-8 (zakłady z północnej i środkowej Polski). Prywatyzacja spółek poddanych konsolidacji planowana jest do 2006 roku.

W 2005 roku kontynuowana będzie konsolidacja Grupy Lotos, a po jej zakończeniu w połowie 2005 r. MSP planuje prywatyzację spółki przez giełdę.

Resort zakłada, że również w 2005 r. dojdzie do prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. Jednak do tej pory nie została określona szczegółowa strategia tej prywatyzacji.

Na 2005 r. MSP planuje także prywatyzację Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF), który powstał w kwietniu 2004 r. Resort skarbu wniósł wówczas aportem do PHF akcje Polf: Warszawa, Pabianice i Tarchomin.

Prywatyzacja holdingu ma się odbywać przez zaoferowanie mniejszościowego pakietu akcji inwestorom finansowym i drobnym inwestorom giełdowym. Możliwa jest też nowa emisja akcji, jeżeli konieczne będzie dokapitalizowanie spółki.

"W wyniku tych działań udział Skarbu Państwa w holdingu nie będzie niższy niż 70 proc. kapitału zakładowego" - podał resort.

W 2005 r. MSP planuje też sprzedaż akcji Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Farmaceutycznego Cefarm Kraków SA.

Resort chce także sprywatyzować w przyszłym roku wszystkie spółki przemysłu spirytusowego. Przez GPW ma być sprzedany pakiet akcji Polmosu Białystok. MSP chce też wznowić procedury zbycia akcji Polmosów w Szczecinie i w Koninie.

Według szacunków MSP, w 2005 roku wpływy z prywatyzacji bezpośredniej, czyli realizowanej głównie przez wojewodów, nie przekroczą 300 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MSP: W 2005 r. do budżetu ma trafić 4,4 mld zł z prywatyzacji