MSP wniosło o uchylenie uchwały KNB i dopuszczenie resortu jako strony

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-03-2006, 16:20

Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się w środę do Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) o uchylenie jej uchwały sprzed tygodnia i dopuszczenie MSP w charakterze strony do postępowania w sprawie wniosku UniCredito dot. wykonywania prawa głosu z akcji BPH.

Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się w środę do Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) o uchylenie jej uchwały sprzed tygodnia i dopuszczenie MSP w charakterze strony do postępowania w sprawie wniosku UniCredito dot. wykonywania prawa głosu z akcji BPH.

    Podczas poprzedniego posiedzenia KNB resort skarbu chciał uczestniczyć w posiedzeniu na prawach strony. Jednak członkowie KNB w głosowaniu uchwalili, powołując się na przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, że MSP nie jest stroną w tym postępowaniu i nie może w nim uczestniczyć.

    Chodziło o wniosek UniCredito o zgodę KNB na wykonywanie prawa głosu z posiadanych akcji BPH. Uzyskanie tej zgody jest niezbędne, by mogło następnie dojść do fuzji BPH z Pekao SA, których większościowym właścicielem jest UniCredito. Wniosek UniCredito był rozpatrywany podczas poprzedniego posiedzenia KNB, a w środę KNB ma zająć się nim powtórnie.

    Resort skarbu uznał, że KNB naruszyła swoją uchwałą Konstytucję, Kodeks postępowania administracyjnego (Kpa) oraz Prawo bankowe.

    MSP jest zdania, że KNB błędnie uznała, że MSP nie jest stroną, nie mając interesu prawnego w toczącym się postępowaniu. "Przepisy Kpa nie ograniczają możliwości wywiedzenia interesu prawnego jedynie z przepisów prawa administracyjnego" - czytamy w stanowisku MSP.

    "Wykazanie interesu prawnego może opierać się na przywołaniu jakiegokolwiek powszechnie obowiązującego przepisu prawa materialnego, z którego osoba zainteresowana wynikiem postępowania wywodzi konieczność swojego udziału w sprawie" - uznało MSP.

    MSP argumentuje również, że zgodnie z Konstytucją, rząd ma obowiązek chronić interesy Skarbu Państwa, a obowiązek ten realizuje minister skarbu.

    Resort zastrzega przy tym, "z daleko idącej ostrożności procesowej", że gdyby hipotetycznie przyjąć słuszność poglądu KNB, "to i tak wynik postępowania dotyczyłby sfery praw i obowiązków Skarbu Państwa. Wydanie zezwolenia na wykonywanie przez UniCredito (...) prawa głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy BPH w sposób niewątpliwy wywarłoby bowiem wpływ na zakres i możliwość wykonywania przez Skarb Państwa (...) praw i obowiązków akcjonariusza spółki".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane