MSP wysyła Lotos na GPW

Paweł Janas, ISB
19-03-2004, 00:00

Lotos ma się przygotować do debiutu na giełdzie. Plany połączenia z Orlenem są możliwe, ale nie priorytetowe — twierdzi resort skarbu.

Wydarzenia w sektorze naftowym znowu nabrały rumieńców. Jak poinformowała agencja ISB, Tadeusz Soroka, wiceminister skarbu, zobowiązał Grupę Lotos, by do końca tego roku przygotowała się do debiutu giełdowego. Wiceminister nie wykluczył przy tym powiązań kapitałowych z PKN Orlen, ale dopiero w późniejszym terminie.

— Nie można zakazać Orlenowi zakupu akcji Lotosu. Nie można więc wykluczyć, że w przyszłości dojdzie do związków kapitałowych. Natomiast łączenie obu spółek w tym roku jest bez sensu — podkreślił minister.

Zdaniem analityków, nie można się spieszyć z wprowadzaniem Lotosu na parkiet.

— Upublicznienie to dobry pomysł. Trzeba jednak najpierw zakończyć proces konsolidacji Lotosu z Petrobaltikiem i rafineriami południowymi, bo na razie wycena spółki obarczona jest dużym ryzykiem — twierdzi Bartosz Ostafiński, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Strategia powiększania Grupy Lotos była od kilku miesięcy konsekwentnie realizowana przez zarząd pomorskiej rafinerii, który nigdy nie ukrywał, że opowiada się za samodzielną ścieżką rozwoju spółki. Takiemu rozwiązaniu zdawał się też sprzyjać Skarb Państwa. Stąd dużym zaskoczeniem była niedawna deklaracja ministra Zbigniewa Kaniewskiego o konieczności połączenia Lotosu z PKN Orlen. Wywołało to ostry protest części opozycji, a nawet niektórych posłów SLD, z byłym ministrem skarbu Wiesławem Kaczmarkiem na czele. Stąd chyba nie dziwi dyplomatyczna wypowiedź Krzysztofa Żyndula, prezesa Nafty Polskiej.

— Nafta realizuje strategię rządową, przewidującą budowanie Grupy Lotos. Kiedy to nastąpi, będziemy rozważali dalsze warianty dotyczące jej przyszłości — mówi szef Nafty Polskiej.

Zdaniem agencji ISB, minister Kaniewski miał zrezygnować z planu łączenia Grupy Lotos i PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSP wysyła Lotos na GPW