MSP zaczynają zarządzać finansami

opublikowano: 06-03-2013, 00:00

Więcej firm zatrudnia ludzi do zarządzania finansami. Ale wciąż dyrektor finansowy i księgowa to najczęściej jedna osoba.

Profesjonalistów do zarządzania finansami zatrudnia 60 proc. przedsiębiorstw — wynika z badania przeprowadzonego w lutym przez Blackpartners na 864 małych i średnich firmach. To o 14 proc. więcej niż w ub.r. Wygląda więc na to, że firmy zaczynają dostrzegać wagę zarządzania finansami w budowaniu swojej wartości — dla 84 proc. z nich aspekt finansowy to najważniejszy obszar działania firmy. Jednak wciąż niewiele może się pochwalić doświadczoną kadrą, która potrafi odpowiedzieć na zmieniające się warunki na rynkach finansowych i rozumie złożoność finansów (32 proc.). W większości spółek dyrektor finansowy odpowiada za bieżące płatności i rozmowy z bankami. W 79 proc. firm jedna osoba łączy funkcje dyrektora finansowego i głównego księgowego, a dział finansowy składa się z 2 osób.

Z badania wynika również, że firmy korzystają głównie z podstawowych instrumentów oferowanych przez instytucje finansowe. Mikołaj Lipiński, odpowiedzialny w Blackpartners za dział Corporate Finance, uważa, że to efekt kryzysu finansowego.

— Z jednej strony firmy w czasie kryzysu nauczyły się, że profesjonalne zarządzanie finansami może je ustrzec przed problemami. Z drugiej jednak strony niepewność na rynkach finansowych sprawia, że małe i średnie spółki nadal niechętnie sięgają po bardziej skomplikowane instrumenty finansowe — mówi Mikołaj Lipiński.

Największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw cieszy się kredyt kupiecki i inwestycyjny. Firmy boją się jednak korzystać z instrumentów, takich jak np. mezzanine, obligacje czy profesjonalny hedging.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu