MSP zaskarży plan fuzji Pekao i BPH do ETS

Internet Securities
31-01-2006, 16:37

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zaskarży do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej w sprawie fuzji Unicredito Italiano i HVB w części dotyczącej rynku polskiego, dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. UniCredito chce w Polsce połączyć banki Pekao SA i BPH.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) zaskarży do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej w sprawie fuzji Unicredito Italiano i HVB w części dotyczącej rynku polskiego, dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. UniCredito chce w Polsce połączyć banki Pekao SA i BPH.

Informacyjna Agencja Radiowa nie podała we wtorek więcej szczegółów.

UniCredito, które po fuzji z niemieckim Bayerische Hypo- Und Vereinsbank (HVB) posiada ponad 71,03% akcji Banku BPH liczy na uzyskanie zgody na wykonywanie praw z przejętych w ub. roku walorów.

Polski rząd jest przeciwny fuzji. MSP oczekuje do końca miesiąca odpowiedzi UniCredito na żądanie „wyjścia” Włochów z inwestycji w BPH. MSP wyjaśniało, że UniCredito w umowie prywatyzacyjnej Banku Pekao SA zobowiązało się do niedokonywania inwestycji, również za pośrednictwem innych podmiotów, w akcje spółek prowadzących działalność konkurencyjną w Polsce.

W ub. tygodniu „Financial Times” podał, że UniCredito Italiano przygotowuje propozycję kompromisu w celu uzyskania zgody polskich władz na fuzję Pekao SA i BPH. Włosi proponują m.in. spowolnienie zwolnień oraz zagwarantowanie stanowiska prezesa i połowy członków zarządu Polakom.

Narodowy Bank Polski (NBP) podał niedawno, że otrzymał pismo UniCredito z deklaracją, że wymagane przez nadzór bankowy informacje zostaną dostarczone najpóźniej 6 lutego 2006. Jak podał NBP, UniCredito Italiano oczekuje, że KNB podejmie decyzję w sprawie wniosku dotyczącego Banku BPH na najbliższym posiedzeniu komisji, 8 marca.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce ogłosić wezwanie, aby skupić ok. 29% akcji BPH, których nie posiada należący do grupy HVB Bank Austria Creditanstalt, a następnie połączyć BPH ze swoim polskim aktywem – Bankiem Pekao SA. Fuzja ta miałaby zostać przeprowadzona w ciągu 1-2 lat. Powstałby największy bank w Polsce, kontrolujący ok. 20% rynku. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MSP zaskarży plan fuzji Pekao i BPH do ETS