Czytasz dzięki

MSP zgodziło się na wrześniową ofertę publiczną PGNiG

Internet Securities
opublikowano: 17-08-2005, 17:34

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG) podjęło w środę uchwałę o upoważnieniu zarządu spółki do przeprowadzenia oferty publicznej akcji serii B w terminie proponowanym przez zarząd, czyli we wrześniu tego roku, podało w środę Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP).

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG) podjęło w środę uchwałę o upoważnieniu zarządu spółki do przeprowadzenia oferty publicznej akcji serii B w terminie proponowanym przez zarząd, czyli we wrześniu tego roku, podało w środę Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP).

"Uchwała przeszła bez większego problemu, jeśli chodzi o punkt dotyczący podwyższenia kapitału PGNiG" - powiedział minister skarbu Jacek Socha na konferencji prasowej po zakończeniu obrad NWZ. Dodał, że NWZ zdecydowało się "przeprowadzić ofertę PGNiG tak, aby zakończyła się ona debiutem 23 września".

Właścicielem 100% akcji spółki jest Skarb Państwa.

Do emisji 900 mln akcji, z których spółka chciała pozyskać co najmniej 1,5 mld zł, miało dojść już w czerwcu, ale wówczas Socha wstrzymał ofertę. Oferta stanowi 15% kapitału zakładowego po podwyższeniu. Dla pracowników zostanie zarezerwowanych 13% podwyższonego kapitału zakładowego.

Niedawno Socha mówił, że obecny rząd nie zdąży już raczej przeprowadzić oferty publicznej PGNiG, a szanse, żeby to miało miejsce we wrześniu, są niewielkie.

Tymczasem 1 sierpnia rada nadzorcza wydała jednogłośnie pozytywną opinię w sprawie zaproponowanego przez zarząd projektu uchwały na walne zgromadzenie spółki. Szczegółowy projekt harmonogramu przewiduje, że debiut praw do akcji nowej emisji PGNiG ma się odbyć 23 września.

"Minister Skarbu Państwa otrzymał jednoznaczne opinie doradców: oferta publiczna PGNiG przeprowadzona we wrześniu będzie udana. W chwili obecnej istnieją bowiem ku temu sprzyjające warunki dzięki temu, że fundusze emerytalne i inwestycyjne dysponują wolnymi środkami pieniężnymi w wyniku trwającej hossy zarówno na rynku obligacji, jak i akcji" - czytamy w komunikacie MSP.

"Z punktu widzenia makroekonomicznego istnieje również sprzyjający klimat do kontynuacji napływu kapitału zagranicznego w krótkim terminie. Duże oferty prywatyzacyjne zwykle mobilizują kapitał osób fizycznych o znaczącej wartości, a tym razem zainteresowanie może być szczególnie duże ze względu na dobrą koniunkturę na GPW i spadek atrakcyjności instrumentów finansowych alternatywnych w stosunku do akcji" - czytamy dalej.

Decyzja o podwyższeniu kapitału zakładowego PGNiG, poprzez emisję akcji serii B, została podjęta na NWZ spółki 30 marca 2005 roku.

Blisko połowa uzyskanych kapitałów zostanie przeznaczona zwiększenie wydobycia gazu i ropy naftowej, po kosztach niższych od cen surowców importowanych. Spółka przewiduje zwiększenie wydobycia gazu do 5,5 mld m. sześc. w 2008 roku z 4,3 mld m. sześc. w 2004 roku oraz ropy naftowej do 1,5 mln ton w 2008 roku z 0,644 mln ton w 2004 roku.

Odpowiedzialny za politykę gospodarczą w Prawie i Sprawiedliwości (PiS) – partii, która prawdopodobnie będzie współtworzyła rząd po wrześniowych wyborach – Kazimierz Marcinkiewicz powiedział jednak niedawno, że jego partia chce przeprowadzić debiut giełdowy PGNiG do marca 2006 roku, jeszcze na podstawie obecnego prospektu emisyjnego.

Poniżej prezentujemy harmonogram oferty publicznej PGNiG:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane