MSP złożyło do Komitetu Rady Ministrów wniosek o konsolidację Lotosu i Petrobaltiku

15-03-2004, 16:40

Wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP), którym Komitet Rady Ministrów ma zająć się w najbliższy czwartek, dotyczy wniesienia rafinerii południowych i spółki Petrobaltic do Grupy Lotos, powiedział w poniedziałek agencji ISB Grzegorz Mroczkowski, dyrektor departamentu restrukturyzacji i pomocy publicznej w resorcie skarbu.

„Wniosek, który złożyliśmy w ubiegły czwartek, nie stanął na Komitecie Rady Ministrów z powodów czasowych, innego wniosku nie składaliśmy, więc sądzę, że porządek obrad komitetu w czwartek 18 marca dotyczy kwestii wniesienia rafinerii południowych i firmy Petrobaltic do Grupy Lotos” – powiedział Mroczkowski.

Agencja ISB dowiedziała się wcześniej w poniedziałek ze źródła bliskiego Komitetowi Rady Ministrów, że Komitet zajmie się w czwartek 18 marca strategią dla sektora naftowego, przyjętą we wrześniu 2002 roku.

“W porządku obrad Komitetu Rady Ministrów znalazł się, na wniosek MSP, punkt o realizacji zapisów strategii dla programu sektora naftowego, przyjętego we wrześniu 2002 roku” – powiedziało ISB źródło.

We wrześniu 2002 roku Rada Ministrów zmieniła poprzedni program na sektora naftowego, dopuszczając możliwość konsolidacji PKN Orlen oraz ówczesnej Rafinerii Gdańskiej SA (obecnie Grupa Lotos).

Minister skarbu Zbigniew Kaniewski mówił w weekend w Mikołajkach, że MSP i Nafta Polska mają do końca marca przygotować koncepcję konsolidacji PKN Orlen, Grupy Lotos, rafinerii południowych i Petrobaltiku. Dopiero po powiązaniu kapitałowym z Lotosem Orlen miałby prowadzić rozmowy na temat fuzji z węgierskim koncernem MOL lub innym europejskim partnerem.

Według źródeł ISB, w ub. tygodniu Komitet Rady Ministrów – wbrew planom – nie zajął się kwestią konsolidacji spółki wydobywającej ropę na Bałtyku Petrobaltic SA z Grupą Lotos SA.

Według wcześniejszych wypowiedzi prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza, Petrobaltic stanowi kluczowy element dla Lotosu przy realizacji scenariusza samodzielnego rozwoju grupy przy współudziale trzech rafinerii południowych.

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MSP złożyło do Komitetu Rady Ministrów wniosek o konsolidację Lotosu i Petrobaltiku