MSR łamigłówką dla inwestorów

Kamil Zatoński
18-11-2005, 00:00

Z wprowadzeniem nowych standardów rachunkowości polskie spółki giełdowe radzą sobie coraz lepiej. Gorzej z inwestorami.

Od 2005 r. wszystkie spółki giełdowe tworzące grupy kapitałowe muszą przedstawiać skonsolidowane raporty okresowe zgodne z międzynarodowymi standardami rachunkowości (MSR). Audytorzy zdążyli już przeprowadzić pierwsze badania sprawozdań spółek i sprawdzić, jak emitenci poradzili sobie z wprowadzeniem nowych zasad. Wczoraj specjaliści dzielili się swoimi wnioskami na seminarium zorganizowanym przez warszawską giełdę i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG).

— Niektóre firmy mają jeszcze problemy z pełnym przestawieniem się na MSR. Zdarzają się błędy, pominięcia, nieprawidłowe korekty — twierdzi Tomasz Konieczny, dyrektor w dziale audytu PricewaterhouseCoopers.

Eksperci Ernst & Young wyliczyli, że wśród 40 spółek o największej kapitalizacji na GPW (bez banków), które przeszły na międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej (MSSF), uzupełniające MSR, zdarzyło się kilka przypadków, kiedy spółki nie zawarły w ogóle wymaganej tzw. noty uzgadniającej, pokazującej wynik za okres poprzedni według nowych standardów. W co czwartym przypadku informacja nie była pełna.

Audytorzy zgodzili się, że do odbioru nowych sprawozdań gorzej od spółek przygotowani są inwestorzy giełdowi. Sprawę utrudnia fakt, że nie ma jednolitego wzorca sprawozdania. Dlatego w niektórych pozycjach — nawet nazwanych tak samo — sprawozdania mogą kryć coś zupełnie innego. Co gorsza, inwestorom i analitykom z pomocą nie przyjdzie ani polski nadzór giełdowy, który nie ma odpowiednich uprawnień w tej sprawie, ani rada MSR. Twierdzi ona, że standardy to zbiór ogólnych zasad, a nie szczegółowych przepisów, i pozostawia spółkom dowolność.

— Trzeba współpracy obu stron, by raporty stały się bardziej przejrzyste i przydatne. Spółka musi pamiętać, że MSR to nie tylko liczby, ale także komentarze, które powinny ułatwić zrozumienie biznesu — przyznaje Marek Turczyński z Deloitte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MSR łamigłówką dla inwestorów