MSW Słowacji odniosło się do kwestii uprowadzenia wietnamskiego przedsiębiorcy

PAP, DI
opublikowano: 29-04-2018, 13:09
aktualizacja: 29-04-2018, 13:12

Wizyta na Słowacji ministra ds. bezpieczeństwa publicznego Wietnamu w 2017 r. mogła być wykorzystana do innych celów niż przyjacielskie spotkanie – podało w sobotę wieczorem MSW Słowacji w reakcji na relacje niemieckich mediów o akcji wywiadu Wietnamu w RFN.

W mediach w Niemczech pojawiła się informacja o uprowadzeniu z tego kraju wietnamskiego przedsiębiorcy, byłego członka partii komunistycznej Trinh Xuan Thanha, do którego miało dojść latem 2017 r. W tym samym czasie wietnamski minister gen. To Lam przebywał na Słowacji. Na portalu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" postawiono pytanie, czy słowackie władze mogły pomagać w porwaniu.

"Od sierpnia ubiegłego roku MSW ściśle współpracuje ze swoimi partnerami w Niemczech, aby wyjaśnić tę kwestię. Zapewnia jednocześnie maksymalne wsparcie w kwestii międzynarodowej pomocy prawnej" - oświadczyły służby prasowe resortu cytowane przez słowacką agencję TASR.

Jeżeli informacje niemieckich władz, według których wizyta wietnamskiego ministra na Słowacji mogła posłużyć do porwania przedsiębiorcy, potwierdzą się, "będziemy to traktować jako przejaw poważnej niepoprawności ze strony wietnamskiego partnera, nadużycie naszej gościnności i zaszkodzenie dobrze dotąd rozwijającym się dwustronnym stosunkom" – oświadczyło słowackie MSW.

Spotkanie byłego już słowackiego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Roberta Kaliniaka z generałem To Lamem miało miejsce w rządowym hotelu Borik w Bratysławie, w lipcu 2017 r. Według słowackiego resortu chodziło o wcześniej ustaloną roboczą wizytę, której celem był przegląd dotychczasowej współpracy.

"Wizyta była przygotowywana w standardowy sposób, przy współpracy z ambasadą Wietnamu i trwała około dwóch godzin. Delegacja miała przylecieć do Wiednia, w ostatniej chwili minister ds. bezpieczeństwa (Wietnamu - PAP) wylądował w Pradze. W związku z tą zmianą i z późniejszym programem generała To Lama w Moskwie resort spraw wewnętrznych udostępnił swoim partnerom rządowy samolot (na loty) z Pragi do Bratysławy i z Bratysławy do Moskwy" – wyjaśnia MSW.

Niemieckie media podają, że strona wietnamska na zarzuty o porwaniu przedsiębiorcy z Niemiec wyjaśnia, że Trinh Xuan Thanh sam oddał się w ręce władz i został osądzony za korupcję i sprzeniewierzenie 130 mln USD – napisała TASR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / MSW Słowacji odniosło się do kwestii uprowadzenia wietnamskiego przedsiębiorcy