MSW zmienia zasady naboru do policji

PAP
opublikowano: 11-10-2013, 08:28

Ostrzejsze zasady zaliczania testu ze sprawności fizycznej, preferencje dla absolwentów klas policyjnych oraz bardziej dotkliwe kary za oszukiwanie podczas testu wiedzy - to zmiany, jakie MSW szykuje w postępowaniach kwalifikacyjnych dla kandydatów na policjantów.

Resort przed kilkoma dniami skierował do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji rozporządzenia regulującego zasady kwalifikacji do policji. Projekt przewiduje m.in. zaostrzenie zasad zaliczania testu sprawnościowego dla kandydatów do służby. Liczba punktów do zdobycia za sprawność fizyczną wzrośnie z 40 do 60 i będzie wynosić tyle samo, co maksymalna liczba punktów za test psychologiczny i rozmowę kwalifikacyjną.

MSW chce też wprowadzić nowe limity czasowe na wykonanie testu ze sprawności fizycznej. Osiem ćwiczeń składających się na ten test trzeba będzie wykonać szybciej niż do tej pory, by w ogóle uzyskać zaliczenie. "Zmiana ta będzie miała istotny wpływ na dobór kandydatów do służby, wykazujących się sprawnością fizyczną na poziomie oczekiwanym od policjanta liniowego" - uważa MSW.

Jeśli test sprawnościowy nie zostanie zaliczony, nie będzie można do niego ponownie przystąpić w ramach jednego postępowania kwalifikacyjnego. Dzięki temu - uważa resort - do służby trafią kandydaci sprawniejsi fizycznie a sama procedura zostanie przyspieszona.

Co roku do testu sprawności fizycznej przystępuje ok. 33 tys. kandydatów na policjantów, z których ok. 8 tys. go oblewa. Zgodnie z projektem więcej będzie przypadków, w których będzie można przerwać test sprawnościowy, jeśli kandydat błędnie wykonuje ćwiczenia.

Ostrzejsze będą kary za oszukiwanie podczas testu wiedzy. Teraz przyłapany na ściąganiu kończy sprawdzian, mając zero punktów. Po zmianach otrzyma 40 punktów ujemnych (podczas gdy 40 to maksymalna liczba punktów do zdobycia na tym teście).

Dodatkowe punkty w postępowaniu kwalifikacyjnym dostaną kandydaci, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną w klasie o profilu policyjnym.

MSW chce, by zasady naboru do policji zmieniły się od początku 2014 r.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane