Czytasz dzięki

MSWiA: Kończą się prace nad wdrożeniem w Polsce numeru alarmowego 112

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-08-2005, 18:19

Kończą się prace nad wdrożeniem w Polsce systemu łączenia się z numerem alarmowym 112 z telefonii stacjonarnej - poinformowano w czwartek PAP  w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Całościowe uruchomienie przyjmowania zgłoszeń na numer 112 nastąpi do dnia 31 sierpnia br.

Kończą się prace nad wdrożeniem w Polsce systemu łączenia się z numerem alarmowym 112 z telefonii stacjonarnej - poinformowano w czwartek PAP  w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Całościowe uruchomienie przyjmowania zgłoszeń na numer 112 nastąpi do dnia 31 sierpnia br.

    Numer 112 to europejski numer alarmowy, który jest wspólny dla wszystkich służb powołanych do niesienia pomocy. Połączenie z nim jest darmowe. Na numer ten można się było już wcześniej dodzwonić z telefonii komórkowej.

    Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) Marek Gieorgica, zgodnie z kwietniowymi zapowiedziami resortu uruchomienie w całym kraju łączności z numeru 112 z telefonii stacjonarnej odbędzie się do 31 sierpnia br.

    Dyr. Dep. Techniki i Kontroli Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Mirosław Hutnik powiedział w czwartek PAP, że tego dnia w całym kraju powinno zakończyć się uruchamianie numeru 112 od strony technicznej, polegające na doprowadzeniu połączenia z tym numerem do placówek powiadamiania ratunkowego. Także operatorzy telekomunikacyjni informują o swojej gotowości w realizacji połączeń stacjonarnych z numerem 112. W czwartek poinformowała o tym Telekomunikacja Polska, a dzień wcześniej Telefonia Dialog.

    TP obsługuje połączenia z numeru 112 do wskazanych przez resort spraw wewnętrznych placówek powiadamiania ratunkowego w prawie wszystkich powiatach Polski. Wyjątkiem są cztery powiaty, w których ruch obsługują operatorzy alternatywni. "Połączenia ze wszystkich telefonów stacjonarnych, nawet nie będących w sieci TP, będziemy przekierowywać do placówek powiadamiania ratunkowego" - powiedział PAP szef biura prasowego TP Piotr Kostrzewski.

    Telefonia Dialog obsługuje połączenia z placówkami powiadamiania ratunkowego w 2 powiatach: polkowickim i lubińskim. W dwóch innych: sokołowskim i dębickim ruch do placówek powiadamiania ratunkowego obsługują - odpowiednio - dwaj inni operatorzy alternatywni: Telefony Podlaskie i Multimedia Polska.

    Według MSWiA, połączenia z numerem 112 będą generalnie odbierać komendy powiatowe i miejskie straży pożarnej. Wyjątkiem będą m.in.: Warszawa, Kraków (wraz z powiatem krakowskim), Bytom i Ruda Śląska, w których będzie to robić policja. Natomiast we Wrocławiu odpowiadać za to będzie Urząd Miasta. "Służby nadzorowane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji są gotowe do wyposażenia swych jednostek w terminale telefoniczne przeznaczone do obsługi i przekierowywania połączeń z numeru 112. Państwowa Straż Pożarna zadeklarowała gotowość zakupu terminali także dla innych służb ratunkowych na zasadzie użyczenia" - poinformował Gieorgica. Dodał, że planowane jest także zapewnienie dodatkowych środków na etaty dla osób odbierających połączenie z numerem 112.

    MSWiA nie planuje, po uruchomieniu numeru 112, likwidacji innych numerów alarmowych, przyporządkowanych do odpowiednich służb - 997, 998 i 999. Jednocześnie już teraz apeluje, by w sprawach wymagających interwencji jednej ze służb, kontaktować się z nią przy użyciu krajowych numerów alarmowych. Natomiast w przypadku wątpliwości, bądź też sytuacji wymagającej interwencji kilku służb, dzwonić pod numer 112.

    Obowiązek uruchomienia europejskiego numeru 112 narzuca krajom UE dyrektywa o usługach powszechnego dostępu. "Stare" kraje Unii musiały to uczynić już w lipcu 2003 roku. Nowe, w tym Polska, powinny były wprowadzić dyrektywę w życie 1 maja 2004 r., czyli z dniem wejścia do Unii. Za opóźnianie uruchomienia telefonu 112 w telefonii stacjonarnej groziło Polsce wszczęcie postępowania przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane