MSWiA zadeklarowało co najmniej milion zł na odbudowę miejsc pracy w Słubicach

opublikowano: 15-01-2007, 16:16

Targowisko, które spłonęło było miejscem pracy i źródłem utrzymania ok. 6 tys. ludzi w 18-tysięcznym mieście.

Co najmniej milion złotych pomocy zadeklarowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na odbudowę miejsc pracy po pożarze bazaru w Słubicach (Lubuskie) - poinformował PAP rzecznik resortu Witold Lisicki. Jak dodał, jest to "propozycja na początek".

Targowisko, będące miejscem pracy i źródłem utrzymania ok. 6 tys. ludzi w 18-tysięcznym mieście, spłonęło doszczętnie w ubiegłym tygodniu, w nocy ze środy na czwartek. Spaliły się niemal wszystkie z ok. 1,2 stoisk wraz z wyposażeniem i towarami. Straty oszacowano wstępnie na 24 mln zł.

W poniedziałek burmistrz Słubic Ryszard Bodziacki spotkał się w Warszawie z podsekretarzem stanu MSWiA, szefem Obrony Cywilnej Kraju Pawłem Solochem. Omówiono m.in. sytuację, straty i sposoby, jakimi samorząd może uzyskać pieniądze na odbudowę spalonego targowiska.

"Ministerstwu zależy na tym, by jak najszybciej rozpoczęto działania zmierzające do odbudowy miejsc pracy dla osób, które straciły je w wyniku pożaru. Milion złotych to propozycja na początek" - powiedział Lisicki.

Jak dodał, ministerstwo nie może przekazać bezpośrednio pieniędzy osobom, które straciły źródło utrzymania w pożarze, może jednak wspomóc władze miasta w odbudowie mienia komunalnego, które zapewnia miejsca pracy. "Samorząd musi jednak spełnić pewne wymogi formalne tak, by to było zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Zostały one również dzisiaj omówione" - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o przedstawienie określonej dokumentacji.

Pomoc dla poszkodowanych po pożarze bazaru zadeklarowali też wojewoda lubuski Wojciech Perczak oraz wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, którzy w ubiegły piątek odwiedzili zgliszcza targowiska.

Wojewoda zapowiedział, że w ramach pomocy, w pierwszej kolejności wyasygnowane zostaną pieniądze dla ludzi, którzy pozostali bez źródła utrzymania. Dodał, że jest także możliwe uruchomienie dodatkowych środków z rezerwy budżetu państwa i ministerstw.

Wiceminister pracy zaoferowała zasiłki celowe z pomocy społecznej, a także uruchomienie środków z funduszu pracy.

Policja przedstawiła już zarzuty w związku z pożarem bazaru. Usłyszeli je dwaj robotnicy, którzy w środę prowadzili prace remontowe na terenie bazaru. Zdaniem policji, to właśnie podczas tych prac doszło do zaprószenia ognia. (Di, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MSWiA zadeklarowało co najmniej milion zł na odbudowę miejsc pracy w Słubicach