MSZ zapytał Rosjan o przyczyny wstrzymania ruchu na Zalewie Wiślanym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-05-2006, 21:18

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) przekazało ambasadzie rosyjskiej pytanie o dokładne przyczyny ograniczeń w ruchu statków na Zalewie Wiślanym - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych, Paweł Dobrowolski. Dodał, że najszybciej odpowiedzi można spodziewać się w czwartek lub w piątek, bowiem środa była w Rosji dniem wolnym od pracy.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) przekazało ambasadzie rosyjskiej pytanie o dokładne przyczyny ograniczeń w ruchu statków na Zalewie Wiślanym - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych, Paweł Dobrowolski. Dodał, że najszybciej odpowiedzi można spodziewać się w czwartek lub w piątek, bowiem środa była w Rosji dniem wolnym od pracy.

Dobrowolski poinformował także, że polskie służby konsularne przekazały pytanie w tej sprawie władzom rosyjskim w okręgu kaliningradzkim i w Moskwie.

Straż graniczna Federacji Rosyjskiej zawiesiła w niedzielę odprawę paszportową statków twierdząc, że umowy międzynarodowe nie są dopasowane do przepisów rosyjskich. O wstrzymaniu ruchu statków pasażerskich i towarowych na Zalewie Wiślanym poinformował w niedzielę prezes zarządu "Żeglugi Gdańskiej" w Gdańsku, Jerzy Latała.

Wyjaśnił, że strona rosyjska warunkuje przywrócenie ruchu podpisaniem nowej umowy międzypaństwowej między Polską i Rosją, regulującej żeglugę na tym akwenie morza Bałtyckiego.

Latała dodał, że zakaz żeglugi na Zalewie Wiślanym obejmuje zarówno statki polskie, jak i rosyjskie (w tym także jachty i żaglówki - PAP). Wyjątek stanowią jedynie jednostki płynące tranzytem z Elbląga w morze i w odwrotnym kierunku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / MSZ zapytał Rosjan o przyczyny wstrzymania ruchu na Zalewie Wiślanym