MTiB: 7-proc. VAT na domy i mieszkania o powierzchni do 350 m kw.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 11:08

Domy i mieszkania o powierzchni do 350 m kw. mają być zaliczane do budownictwa społecznego, co pozwoli na obciążenie ich obniżonym, 7-proc. podatkiem VAT - poinformowali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Transportu i Budownictwa (MTiB).

Domy i mieszkania o powierzchni do 350 m kw. mają być zaliczane do budownictwa społecznego, co pozwoli na obciążenie ich obniżonym, 7-proc. podatkiem VAT - poinformowali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Transportu i Budownictwa (MTiB).

Do końca 2007 roku na nowe mieszkania oraz na usługi budowlane obowiązuje obniżona stawka VAT 7 proc. Wprowadzenie do prawa podatkowego definicji budownictwa społecznego pozwoli na stosowanie obniżonej stawki w następnych latach, bez wchodzenia w konflikt z przepisami Unii Europejskiej.

Jak poinformował minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek, państwom członkowskim UE pozostawiono swobodę w zaliczaniu i określaniu zakresu budownictwa mieszkaniowego uznawanego za budownictwo społeczne.

Zgodnie z jedną z unijnych dyrektyw, do takich mieszkań i budynków można stosować obniżoną stawkę VAT bez ograniczeń czasowych, informuje komunikat resortu przekazany dziennikarzom.

Definicja budownictwa społecznego i stosowne przepisy mają być wprowadzone do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Definicja obejmuje budynki i lokale mieszkalne, z tym, że wyłączone są z niej lokale i budynki o charakterze komercyjnym bądź użytkowym. Z zakresu definicji zostały też wyłączone lokale oraz budynki mieszkalne o charakterze luksusowym czy rekreacyjnym.

W Polsce definicją budownictwa społecznego nie będą objęte wszystkie budynki mieszkalne i mieszkania o powierzchni użytkowej powyżej 350 m kw., a także takie o mniejszej powierzchni, ale zawierające co najmniej dwa luksusowe elementy, np. duże tarasy i balkony, lub takie, w których wartość prac wykończeniowych wraz z materiałami stanowi więcej niż 50 proc. ceny lokalu.

"Chcemy, by te przepisy które dzisiaj minister transportu proponuje, weszły w życie 1 stycznia 2008 roku, zapowiadamy to dlatego, że rynek mieszkaniowy musi wiedzieć w jakim kierunku będą postępowały prace rządu" - powiedział Polaczek na konferencji prasowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane