MTiP pracuje nad ustawą o dofinansowaniu kredytów mieszkaniowych dla rodzin

Internet Securities
27-12-2005, 10:09

Ministerstwo Transportu i Budownictwa (MTiB) pracuje nad projektem ustawy, przewidującej budżetowe dopłaty do kredytów mieszkaniowych zaciąganych przez rodziny – państwo miałoby pokryć prawdopodobnie 3 pkt proc. Ceny kredytu złotowego, podała „Gazeta Wyborcza” w świątecznym wydaniu. Projekt ma być gotowy pod koniec stycznia.

Ministerstwo Transportu i Budownictwa (MTiB) pracuje nad projektem ustawy, przewidującej budżetowe dopłaty do kredytów mieszkaniowych zaciąganych przez rodziny – państwo miałoby pokryć prawdopodobnie 3 pkt proc. Ceny kredytu złotowego, podała „Gazeta Wyborcza” w świątecznym wydaniu. Projekt ma być gotowy pod koniec stycznia.

Według gazety, która dotarła do opracowywanego dokumentu, resort rozważa także możliwość pokrycia całości odsetek przez pięć lat, ale potem kredytobiorca spłacałby już całe raty odsetkowe; możliwe jest też poręczenie przez państwo wkładu własnego, jeśli zaciągająca kredyt rodzina nie ma wkładu własnego.

Kredyt, zaciągany na 20-25 lat, mógłby służyć jedynie do finansowania mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym, a objęte dofinansowaniem byłyby kredyty na mieszkania o powierzchni do 50 m. kw. W przypadku większych lokali budżet pokrywałby tylko odsetki za 50 m. kw. mieszkania, a za pozostałe kredytobiorca ponosiłby pełne koszty.

W programie wyborczym rządzące Prawo i Sprawiedliwość (PiS) obiecywało, że w Polsce w ciągu ośmiu lat powstanie 3 mln mieszkań.

W okresie styczeń-listopad 2005 roku oddano do użytku w sumie 95.871 mieszkań, co oznacza wzrost o 5,1% w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / MTiP pracuje nad ustawą o dofinansowaniu kredytów mieszkaniowych dla rodzin