MTP: targi Polagra-Farm mają mniej wystawców

Marek Loos
opublikowano: 04-10-2001, 00:00

MTP: targi Polagra-Farm mają mniej wystawców

Rozpoczynające się dzisiaj w Poznaniu Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra-Farm zgromadziły nieco mniej wystawców niż w poprzednim roku. Po sześciu latach przerwy na tereny targowe MTP wróciła Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Uczestniczy w niej 150 hodowców.

Podczas rozpoczynających się dzisiaj w Poznaniu targów Polagra- -Farm najliczniej uczestniczą firmy produkujące i handlujące maszynami oraz urządzeniami rolniczymi. Branżę tę reprezentuje 141 wystawców. Łącznie w targach bierze udział 479 uczestników z 20 państw, którzy wynajęli prawie 14,5 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej.

Spadek sprzedaży

Uczestniczący w targach producenci maszyn rolniczych liczą, iż w końcu uda się zahamować spadek sprzedaży w ich branży.

— Sprzedaż fabrycznie nowych maszyn osiągnęła w 2000 r. zaledwie 10-20 proc. poziomu sprzedaży z 1980 r. — twierdzi Andrzej Goreń z Departamentu Polityki Przemysłowej Ministerstwa Gospodarki.

Jest nawet gorzej, niż było w latach 90. Według powszechnego spisu rolnego z 1996 r. wartość sprzedaży maszyn i ciągników rolniczych wynosiła wówczas w Polsce około 720 mln USD rocznie, a obecnie spadła niemal o połowę do poziomu 370 mln USD.

— Jednocześnie jednak w strukturze sprzedaży nowych maszyn i ciągników rolniczych wzrasta udział wyrobów z importu. W latach 1996-99 wyniósł on średnio 63 proc. wartości całej sprzedaży na tym rynku — twierdzi Andrzej Goreń.

Dodaje, że do Polski sprowadza się coraz więcej używanych maszyn z zagranicy. Nadwyżka importu używanego sprzętu w stosunku do zakupów nowego jest największa w przypadku kombajnów zbożowych, sieczkarni polowych i maszyn do zbioru buraków.

Drugą najliczniej reprezentowaną na Polagrze-Farm branżą jest ogrodnictwo (97 firm). Zdaniem Bożeny Nowickiej z Departamentu Produkcji Roślinnej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, polskie szkółkarstwo boryka się z wieloma trudnościami.

Mniej szkółek ogrodniczych

— Problemy to rosnąca konkurencja, wzrost wymagań jakościowych i zdrowotnych dla produkowanego materiału, szybko zmieniające się zapotrzebowanie sadowników na odmiany roślin sadowniczych, spadek opłacalności w branży, zmiany w organizacji produkcji szkółkarskiej związane z likwidacją wielu gospodarstw szkółkarskich w byłych pegeerach — twierdzi Bożena Nowicka.

Te zjawiska wpłynęły na to, że w ostatnim dziesięcioleciu liczba gospodarstw szkółkarskich zmniejszyła się w Polsce z 1,7 tys. w 1990 r. do 1,2 tys. w 2000 r., a powierzchnia upraw szkółkarskich spadła z 1,5 tys. ha do 929 ha.

Powrót po latach

Po sześciu latach przerwy na tereny MTP wróciła Wystawa Zwierząt Hodowlanych, która zgromadziła 150 hodowców prezentujących około 700 gatunków zwierząt.

Zdaniem Michała Kisiela z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie, dla rozwoju tej gałęzi rolnictwa kluczowe znaczenie ma sytuacja producentów pasz.

— Rozmiary krajowej produkcji głównych rodzajów pasz treściwych w sezonie 2000-01 szacowane są na 14,7 mln t, co oznacza spadek o 3,4 mln t w stosunku do lat 1999-2000. Zmniejszyła się również produkcja pasz zbożowych. Jest to wynik nieurodzaju w sezonie 2000-2001. Natomiast zbiory w 2001 r. kształtują się na poziomie 25,1 do 26,1 mln t, co zapowiada znaczne zwiększenie produkcji — mówi Michał Kisiel.

Inną dużą imprezą towarzyszącą Polagrze-Farm jest odbywająca się równolegle Krajowa Wystawa Ogrodnicza, tradycyjnie ciesząca się sporym powodzeniem wśród zwiedzających. W tegorocznej edycji ponad 70 polskich ogrodników i plantatorów przygotowało różnorodne pokazy kompozycji kwiatowych oraz wystawy owoców i warzyw.

Targi Polagra-Farm są organizowane od 2000 r. Powstały w wyniku podziału Polagry na dwie części: Food i Farm (tegoroczna Polagra-Food trwała od 11 do 14 września).

— Rozdzielenie terminów obu imprez targowych jest zgodne z oczekiwaniami wystawców, którzy swoje wystąpienia targowe kierują do określonych grup docelowych. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że dobre targi nie powinny być zbyt specjalistyczne i dotyczyć tylko jednej branży. Takie ograniczenie nie gwarantuje zgromadzenia odpowiednio szerokiego grona klientów i zamienia się często wyłącznie w spotkanie osób reprezentujących daną branżę — twierdzi Przemysław Trawa, wiceprezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Podczas tegorocznej edycji Polagry-Farm cena 1 mkw. powierzchni wystawienniczej w pawilonie targowym kosztuje prawie 280 zł, na zewnątrz ponad 113 zł, a bilet wstępu kosztuje 5 zł. Targi potrwają do 7 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MTP: targi Polagra-Farm mają mniej wystawców