Czytasz dzięki

Mueller: konieczne jest szerokie moratorium na zadłużenie najbiedniejszych krajów

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-10-2020, 08:48

Gerd Mueller, niemiecki minister rozwoju uważa, że banki komercyjne, fundusze inwestycyjne oraz Chiny powinny przystąpić do moratorium odnośnie zadłużenia najbiedniejszych krajów świata, donosi Reuters.

W środę grupa najbardziej uprzemysłowionych państw, tzw. G20 przedłużyła swoją inicjatywę zawieszenia obsługi zadłużenia (DSSI), która ma pomóc najbiedniejszym krajom w walce ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. 

Gerd Mueller
Zobacz więcej

Gerd Mueller Bloomberg

Powszechne są jednak głosy, że to zbyt wąska grupa działań, która nie jest wystarczająca do zmierzenia się z problemem.

Planowane przedłużenie moratorium przez G20 do połowy przyszłego roku jest ważne, ale dalekie od wystarczającego - powiedział Mueller. W jego opinii kryzys będzie miał długotrwały charakter. Dlatego, w jego opinii do moratorium powinny dołączyć fundusze inwestycyjne i banki prywatne a także chińscy pożyczkodawcy.

Reuters podaje powołując się na szacunki MFW, że tylko państwa afrykańskie stoją w obliczu luki finansowej w wysokości 345 mld USD do 2023 roku, aby poradzić sobie z pandemią i jej skutkami gospodarczymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane