Czytasz dzięki

Müller: nie czeka nas podwyżka podatków, ani masowe zwolnienia w budżetówce

  • PAP
opublikowano: 19-06-2020, 09:28

Nie ma w tej chwili żadnych decyzji o podwyżkach podatków i takich decyzji nie planujemy – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewnił też, że nie ma mowy o masowych zwolnieniach w budżetówce.

Rzecznik rządu, pytany w Radiu Zet, czy czeka nas podwyżka podatków, powiedział, że nie. "Jeśli chodzi o kwestie podatkowe, to nie ma w tej chwili żadnych takich decyzji i takich decyzji nie planujemy" – mówił.

"Właśnie po to mamy bufor finansowy w postaci możliwości chociażby wydania obligacji Skarbu Państwa, aby zadłużyć się na pewien okres, żeby uratować miejsca pracy. To jest w tej chwili priorytet" – dodał.

Müller był również pytany o możliwe zwolnienia w budżetówce. O tym, że rząd zaraz po wyborach prezydenckich zamierza zwalniać urzędników poinformowała w piątek "Gazeta Wyborcza". Jak przypomina "Wyborcza", szybszą możliwość zwalniania urzędników rząd zapisał w tarczy antykryzysowej 2.0, która weszła w życie w połowie kwietnia. Z kolei w najnowszej tarczy antykryzysowej 4.0, którą obecnie zajmuje się Senat, znalazł się przepis pozwalający zwalniać też osoby zatrudnione w organach władzy publicznej, w tym w administracji rządowej, kontroli państwowej i ochrony prawa oraz w sądach i trybunałach, jednostkach budżetowych, państwowych funduszach celowych, pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rzecznik rządu zapewnił, że "takiej decyzji w tej chwili nie ma". "Nie ma mowy o masowych zwolnieniach" – dodał.

"Te ustawy faktycznie wprowadzaj taką możliwość i gdy były uchwalane, to celowo były przyjęte przepisy, które pozwolą, gdyby kryzys się pogłębiał, faktycznie dokonywać pewnych zmian, jeśli chodzi o administrację publiczną" – mówił rzecznik rządu.

Wskazał, że mogą to być korekta wynagrodzeń, zamrożenie wynagrodzeń, obniżenie zatrudnienia w administracji publicznej czy brak rekrutacji na wakaty, które pojawią się w związku z przejściem na emeryturę.

"Zakładam, że będzie możliwość elastycznego podejścia do redukcji w administracji publicznej" – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane