Müller: rząd będzie wspierać działania ku temu, by zachować stabilność systemu bankowego

  • PAP
opublikowano: 04-10-2019, 08:38

Po wyroku TSUE otworzyła się droga, by unieważniać umowy frankowe, by korzystne rozstrzygnięcia w Polsce zapadały, powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił jednocześnie, że rząd będzie wspierać działania ku temu, by zachować stabilność systemu bankowego.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie dotyczącej kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich. Orzeczenie to może mieć istotny wpływ na sytuację Polaków, którzy mają kredyty mieszkaniowe powiązane z tą walutą. Trybunał stwierdził, że prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tego typu umów.

Rzecznik rządu był pytany w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma 9", czy w związku z wyrokiem TSUE, rząd będzie podejmował aktywność legislacyjną.

Müller poinformował, że w tej chwili nie toczą się żadne prace legislacyjne w tej kwestii. Przypomniał jednocześnie, że w tym roku parlament uchwalił ustawę o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji.

"Teraz otworzyła się droga, aby poszczególne umowy unieważniać i żeby te korzystne rozstrzygnięcia w Polsce zapadały. My jako rząd będziemy wspierać na pewno wszelkie działania ku temu, aby zachować stabilność systemu bankowego" - oświadczył. "Teraz na szczęście nie ma żadnego zagrożenia i my nie identyfikujemy żadnego zagrożenia. Ale oczywiście sytuację monitorujemy tak, aby banki mogły (...) decydować albo o ugodowym rozwiązaniu tej sprawy, albo już po sądowej batalii, już krótszej o wiele przez osoby, które by złożyły ewentualne wnioski" - powiedział rzecznik rządu.

Müller był dopytywany, czy jeśli premier Mateusz Morawiecki pozostanie na swoim stanowisku po wyborach parlamentarnych, rząd powinien się tą kwestią zająć np. prowadząc rozmowę między bankami a klientami, które doprowadziłyby do wprowadzenia systemowych rozwiązań.

"Kilka tygodni trzeba dać bankom, zobaczyć, jak zareagują. Bo naturalną drogą byłoby, żeby przyspieszyły proces ugodowy, żeby nie zmuszały klientów do tego, żeby w każdej indywidualnej sprawie iść do sądu" - zaznaczył rzecznik rządu.

Dodał, że umowy frankowe nie były jednorodne - część osób miała świadomość ryzyka, a bardzo wiele tej świadomości nie miało. "Cieszy to, że teraz w drodze indywidualnej będą mogły te umowy unieważnić. Ale to pokazuje, niestety, pewną trudność tych umów frankowych, bo część osób miała tego świadomość, skorzystała pozytywnie na tych rozwiązaniach frankowych, a część, niestety, wpadła w tę pułapkę" - zauważył Müller.

"Będziemy się przez najbliższe kilka temu przyglądać. Nie wykluczam, że jakieś działania legislacyjne mogą być podjęte w następnej kadencji, ale w tej chwili to nie jest rozstrzygnięte i obecnie te działania się nie toczą" - oświadczył.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy