Muller z EBC: będą kolejne podwyżki, ale większa część zacieśniania już za nami

Bloomberg, MD
opublikowano: 23-03-2023, 08:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Madis Muller z Rady Prezesów EBC uważa, że potrzebne mogą być jeszcze kolejne podwyżki stóp w eurolandzie jednak większość zacieśniania polityki monetarnej została już dokonana, informuje Bloomberg.

- Widząc jak szybko i mocno wzrosły stopy w okresie mniej niż roku ośmielam się twierdzić, że większa część jest już za nami i nadszedł czas dostosowania się – powiedział Muller. – Musimy mieć inflację pod kontrolą, działać dopóki nie będziemy mieli pewności, że kręgosłup inflacji został złamany – dodał szef banku centralnego Estonii.

Madis Muller, fot. Mihkel Maripuu / Scanpix Baltics / Forum
Madis Muller, fot. Mihkel Maripuu / Scanpix Baltics / Forum

W ubiegłym tygodniu Europejski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe o 50 pkt. bazowych pomimo nasilenia obaw kryzysu bankowego, wywołanych przez problemy Credit Suisse, drugiego banku Szwajcarii, który ostatecznie został przejęty przez UBS. Bloomberg zwraca uwagę, że włodarze polityki monetarnej w strefie euro w ostatnich dniach sygnalizowali przekonanie o odporności europejskiego systemu bankowego na ostatnie zawirowania. Muller, uważany za jednego z największych „jastrzębi” w EBC, także przekonuje, że inflacja jest obecnie większym problemem niż koszty pożyczania pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane