Multi Projekt łączy biura z halami produkcyjnymi

Klienci chcą nie tylko wynajmować lub kupować biurowce. Zależy im również na uruchomieniu w nich działalności przemysłowej

Multi Projekt to rodzinna firma budowlana ze Szczecina, specjalizująca się dotychczas w budowie hal produkcyjnych i magazynowych. Wchodzi w nowy rynkowy segment — buduje nowoczesne kompleksy biurowo-przemysłowe.

Multi Projekt, którym
kieruje Robert Król, wchodzi na rynek budowy kompleksów biurowo-produkcyjnych,
takich jak Szczecin Business Plaza. Nie zapomina jednak o korzeniach, nadal
buduje hale i magazyny — stalowe, żelbetowe oraz… drewniane.
Zobacz więcej

STAL, SZKŁO I DREWNO:

Multi Projekt, którym kieruje Robert Król, wchodzi na rynek budowy kompleksów biurowo-produkcyjnych, takich jak Szczecin Business Plaza. Nie zapomina jednak o korzeniach, nadal buduje hale i magazyny — stalowe, żelbetowe oraz… drewniane. Fot. Andrzej Szkocki

— W Warszawie jest duże zapotrzebowanie na drapacze chmur, w których lokowane są biura. W innych miastach Polski, takich np. jak Szczecin, klienci mają nieco inne oczekiwania. Potrzebują nowoczesnych biur w pobliżu centrum miasta, dobrze skomunikowanych, ale jednocześnie chcą, by można było w nich prowadzić działalność przemysłową, tzw. lekką produkcję — mówi Robert Król, prezes Multi Projektu.

Nie tylko biuro

Właśnie zrealizował taką inwestycję dla pochodzącej z Danii firmy 3Shape Poland, działającej na rynku cyfrowej stomatologii, produkującej m.in. skanery dentystyczne. Początkowo Duńczycy prowadzili działalność w kilku halach i magazynach zlokalizowanych w różnych miejscach, ale rozwój na polskim rynku zachęcił ich do inwestycji w nowoczesny kompleks biurowo-produkcyjny. W 2016 r. zgłosili się do Multi Projektu, który w Szczecinie budował sobie siedzibę. Propozycja Duńczyków okazała się na tyle atrakcyjna, że Robert Król postanowił porzucić plan przeprowadzki do własnego biurowca i przeprojektować obiekt zgodnie z oczekiwaniami klienta. Na nieruchomości o powierzchni około 6 tys. mkw. powstał kompleks o nazwie Szczecin Business Plaza, mający 17,2 tys. mkw. Inwestycja była realizowana trzy lata. W styczniu 2018 r. zakończono pierwszy etap (budynki B oraz C), a 12 miesięcy później wykonano drugi etap, oddając do użytku budynek A. Obiekt został wykonany trzy miesiące przed terminem. Przyśpieszenie było możliwe dzięki zastosowaniu technologii prefabrykacji. Kompleks otrzymał certyfikat LEED, potwierdzający, że jest energooszczędny i spełnia wymogi ochrony środowiska. Na pierwszym poziomie jest parking dla 200 samochodów. Dojazd z kompleksu do centrum Szczecina zajmuje 10 minut, a na lotnisko w Goleniowie pół godziny. Wartość inwstycji przekroczyła 100 mln zł. Multi Projekt ma jeszcze jedną działkę obok Szczecin Business Plaza, którą w przyszłości może także przeznaczyć na rozbudowę kompleksu zagospodarowanego przez Duńczyków. Ma także dwóch potencjalnych klientów zainteresowanych budową podobnych obiektów. Wśród nich są przedsiębiorcy z Singapuru, którzy niedawno oglądali Szczecin Business Plaza i rozważają inwestycję w taki kompleks.

Bariery rozwoju

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Multi Projekt realizuje rocznie portfel zleceń wartości około 150 mln zł. Wykonuje nie więcej niż 10 inwestycji równocześnie. Robert Król podkreśla, że na przekroczenie tych wartości nie pozwala ograniczony potencjał, zwłaszcza kadrowy. Spółka mocno odczuwa bowiem brak pracowników. Robert Król zapewnia, że wszystkie kontrakty są rentowne. Mimo to w bankach jest traktowana jak podmiot z branży wysokiego ryzyka — tym mianem jest określana budowlanka. Mimo że Multi Projekt ma rentowny portfel umów, to podobnie jak innym firmom budowlanym, banki i firmy ubezpieczeniowe ograniczają mu limity finansowe i podnoszą koszty gwarancji oraz kredytów. To zaś negatywnie wpływa na możliwość rozwoju na coraz bardziej chłonnym rynku budowlanym.

OKIEM EKSPERTA

Wielofunkcyjne budynki są w modzie

HUBERT WOJTERA Senior Consultant Industrial & Logistics w Axi Immo

W ostatnich kilkunastu miesiącach na polskim rynku nieruchomości rośnie zapotrzebowanie najemców na nowe rodzaje obiektów miejskich, łączących funkcje magazynowe z biurowymi, handlowymi czy produkcyjnymi. Jeszcze 2-3 lata temu w ciągu roku oddawano do użytkowania 30-35 tys. mkw. takiej powierzchni, na koniec 2018 r. oddanych do użytkowania lub w budowie znajdowało się 268 tys. mkw. Sygnały z rodzimego rynku, a także obserwacje zachodnich rynków, wyraźnie sugerują, że trend ten będzie miał coraz istotniejsze znaczenie w rozwoju polskiej branży logistyki i nieruchomości. Miejskie obiekty oferowane są firmom potrzebującym mniejszych magazynów blisko centrum. Zainteresowanie takimi powierzchniami zgłaszają najczęściej dystrybutorzy, operatorzy logistyczni, sieci handlowe i szeroko rozumiany sektor e-commerce. Zapotrzebowanie na miejskie obiekty związane jest ze zmianami w łańcuchach dostaw. Również mniejsze firmy, które koncentrują swój biznes w jednej aglomeracji, poszukują powierzchni w tych obiektach. Dzięki nim mogą zapewnić swoim klientom szybkość i elastyczność dostaw, jednocześnie zaspokajając zapotrzebowanie na przestronne powierzchnie biurowe, atrakcyjne nie tylko dla klientów, ale także dla pracowników, o których w miastach trzeba zawalczyć. Projekty obiektów łączących różne funkcje są bardzo atrakcyjne dla wszystkich graczy sektora nieruchomości — najemców, deweloperów oraz uczestników rynku inwestycyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu