Multico chce dokupić udziały w Mennicy

Michał Makarczyk
opublikowano: 13-11-2001, 00:00

Multico chce przekroczyć 33-proc. próg udziałów w akcjach Mennicy Państwowej. Walory skłonne są sprzedać BRE Bank i Nationale-Nederlanden. Multico kontroluje dziś 25 proc. akcji Mennicy.

Mulitco planuje dokupienie akcji Mennicy Państowej od inwestorów finansowych obecnych w tej spółce — BRE Banku i Nationale-Nederlanden. Będzie się to jednak wiązało z z przekroczeniem progu 33 proc. udziałów w głosach na WZA Mennicy.

— W polu zainteresowań Multico są pakiety akcji będące w posiadaniu BRE Banku, czyli 12 proc., oraz papiery należące do Nationale-Nederlanden. To kolejne 6 proc. akcji — mówi osoba zbliżona do transakcji.

Na pewno na ofertę Multico nie odpowie drugi co do wielkości akcjonariusz Mennicy, czyli Skarb Państwa. W jego rękach znajduje się 45 proc. walorów.

— Ta informacja, jeżeli jest prawdziwa, nie jest dla mnie zaskakująca. Multico jest naszym udziałowcem od 1998 r. i zwiększa swoje zaangażowanie w spółce. Już teraz ma dość duży, 25-proc. pakiet. Jest to lojalny wobec nas inwestor — mówi Dariusz Kucel, członek zarządu Mennicy odpowiedzialny za finanse.

Multico nigdy oficjalnie nie wypowiedziało się na temat swojego zainteresowania Mennicą. Można się jedynie domyślać, że nie chodzi o bicie monet. Największe przychody ze sprzedaży spółka generuje z działalności na rzecz producentów nawozów sztucznych (katalizatory) oraz przetwórstwa metali szlachetnych. Jednak kontrakt wszech czasów jeszcze przed Mennicą. Spółka będzie bowiem biła monety euro. Nastąpi to jednak dopiero po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

— Jest to przedsięwzięcie na gigantyczną skalę. Kontrakt na monety euro może być nawet dwa razy większy od tego, który podpisano przy okazji denominacji złotego — mówi Dariusz Kucel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Multico chce dokupić udziały w Mennicy