Mundial i długi weekend zniechęciły inwestorów

Paweł Kubisiak
opublikowano: 03-06-2002, 00:00

Warszawskie indeksy rozpoczęły piątkową sesję od niewielkich zmian i tak już pozostało do końca notowań. Jednak jak na weekendową sesję obroty były dość duże i zbliżyły się do 170 mln zł. Mimo to na parkiecie niewiele się działo, a obroty nie przyniosły zmiany obrazu rynku.

Niska aktywność graczy to efekt długiego weekendu i rozpoczynających się mistrzostw świata w Japonii i Korei. Dodatkowo wielu analityków przygotowywało się do sobotniego egzaminu na Certified Financial Analyst (CFA), więc część inwestorów odwróciła na chwilę uwagę od GPW. Zarówno WIG, jaki i WIG 20 straciły po 0,5 proc. Na przecenę indeksów niekorzystnie wpłynęła wyprzedaż akcji TP SA i Pekao SA, na których skupiła się uwaga rynku. Akcje TP SA przeżywają trudne chwile od momentu, w którym rząd zdecydował się dokapitalizować nimi ARP i państwowe banki. Spółce wciąż grozi nadpodaż, m.in. ze strony BGŻ, i piątkowa sesja wyraźnie oddaje obawy rynku.

Spadek kursu Pekao SA to następstwo informacji o planach przejęć. Bank chce uczestniczyć w konsolidacji sektora i jest zainteresowany przejmowaniem instytucji finansowych z Polski i państw nadbałtyckich. Zarząd Pekao SA stara się wzmocnić spółkę, by to ona przejmowała konkurentów, zamiast stać się obiektem przejęcia.

Pozostałe blue chipy zakończyły dzień niewielkimi zmianami. Nieznaczne wzrosty zanotowały akcje z sektora technologicznego, które zyskały po czwartkowych zwyżkach na Nasdaq. Bez zmian zakończył sesję Prokom, mimo że Merrill Lynch obniżył średnioterminową rekomendację dla sopockiej spółki z „kupuj” do „neutralnie”. Nieznacznie wzrósł też Elektrim, wbrew analitykom Pekao SA, zalecającym sprzedaż akcji koncernu. Wyjątkowo dużym popytem cieszyły się akcje 4Media, które zyskały 7,7 proc. Do obrotu trafiło 18 mln akcji spółki, będących w rękach MediaInvest. Dzięki nowej emisji zadłużenie krótkoterminowe grupy medialnej spadło o ponad 32 mln zł. 4Media zapewnia, że środki z emisji krótkoterminowych papierów wspomogą kolejne akwizycje na rynku prasy.

Prawie 1,5 proc. zarobiły akcje BIG BG. W środę KNUiFE wydała zgodę na połączenie Powszechnych Towarzystw Emerytalnych BIG Banku Gdańskiego i Skarbiec Emerytura. Dla banku zgoda KNUIFE oznacza szanse na sprzedaż swych udziałów w połączonym OFE i spory zysk na transakcji, nawet na poziomie 200 mln zł. Neutralne zachowanie rynku jest następstwem niewielkiej aktywności po stronie popytowej. Rynek już zdyskontował środową decyzję RPP o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Neutralne są również dane o deficycie na rachunku obrotów bieżących za kwiecień.

Sytuacja może się poprawić na najbliższych sesjach, gdyż z zewnątrz napływają dość dobre informacje. Nadzieję na poprawę nastrojów dają ostatnie dane makro w USA — wzrosły zarówno wskaźnik nastrojów Uniwersytetu Michigan, jak i zamówienia w amerykańskim przemyśle. Te informacje mogą umocnić zachodnie giełdy, które wytyczają kierunek indeksom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Mundial i długi weekend zniechęciły inwestorów