Mundial nie wesprze znacząco rosyjskiej gospodarki

opublikowano: 15-06-2018, 10:31

Co najmniej 678 mld rubli (11 mld USD) wydała Rosja po przywództwem prezydenta Władimira Putina w ciągu sześciu lat przygotowując prawie tuzin rosyjskich miast do organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, największego wydarzenia w tym kraju od upadku Związku Radzieckiego i Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 r.

Kreml ma nadzieję, że dzięki Mundialowi Rosja pokaże bardziej przyjazną twarz i złamie międzynarodową izolację, jaka stała się udziałem kraju po aneksji Krymu i wojnie na wschodzie Ukrainy w 2014 roku. Eksperci podkreślają, że dzięki Pucharowi Świata turyści dotrą do miast i rejonów, które nie cieszą się normalnie dużą popularnością. Tak będzie m.in. w przypadku choćby Jekaterynburga na Uralu czy Kaliningradu nad Morzem Bałtyckim, a także Kazania, Niżnego Nowogrodu, Samary i Rostowa nad Donem.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej - Rosja 2018, FIFA World Cup
Zobacz więcej

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej - Rosja 2018, FIFA World Cup fot. REUTERS/Carlos Garcia Rawlins/Forum

Mimo to, ekonomiści twierdzą, że ogromny wysiłek nie wystarczy, aby wygenerować znaczną poprawę w rosyjskiej gospodarce, której skala szacowana jest na 1,5 bln USD. Agencja Moody's Investors Service informowała w maju, że jakikolwiek wzrost będzie ograniczony i krótkotrwały, o wiele mniejszy niż bodziec dostarczony przez Igrzyska w Soczi, które kosztowały rekordową kwotę 50 mld USD. 

Co najwyżej, jak podkreślają specjaliści, Rosja może liczyć na niewielki zysk w rublach.

We wspomnianej na wstępie całkowitej kwocie 678 mld rubli (nieoficjalnie mówi się, że jest ona dwu- a nawet trzykrotnie wyższa) zawiera się m.in. 200 mld przeznaczone na stadiony, 353 mld na infrastrukturę transportową oraz 32 mld na ochronę i zabezpieczenia. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu