Munger: Robinhood i inni znaleźli „brudny sposób” na zarabianie

opublikowano: 25-02-2021, 09:05

Charlie Munger, 97-letni wieloletni partner biznesowy Warrena Buffetta i wiceszef Berkshire Hathaway uważa, że Robinhood Markets oraz podobne firmy przyciągające niedoświadczonych inwestorów świadczą „usługi hazardowe” i znalazły „brudny sposób” na zarabianie pieniędzy.

- Myślę, że powinno się zarabiać pieniądze sprzedając ludziom rzeczy, które są dla nich dobre. A jeśli sprzedajesz im usługę hazardową, jak wiele tych nowych firm brokerskich specjalizujących się we wciąganiu hazardzistów, to brudny sposób na zarabianie pieniędzy – powiedział Munger. – Myślę, że jesteśmy szaleni pozwalając na to – dodał.

Charlie Munger, fot. Bloomberg
Charlie Munger, fot. Bloomberg

Robinhood zrewolucjonizował handel na rynkach kapitałowych umożliwiając olbrzymiej rzeszy ludzi zawieranie transakcji wykorzystując szeroką gamę instrumentów finansowych za pośrednictwem swojej aplikacji. Negatywną stroną tego stały się straty ponoszone przez wielu niedoświadczonych inwestorów, którzy zdecydowali się handlować niektórymi aktywami nie rozumiejąc dobrze jaka jest ich zasada działania.

Munger wypowiedział się także na temat niedawnego szaleństwa spekulacyjnego rozpętanego przez uczestników forów inwestycyjnych z Reddit, a także wielkiej popularności w ostatnim czasie „spółek w ciemno”. Jego zdaniem, wszystko to przypadki „irytującej bańki spekulacyjnej”. Ostrzegł, że musi się to skończyć źle, choć nikt nie wie kiedy.

- Myślę, że cała ta działalność jest godna pożałowania. Uważam, że świat byłby lepszy bez niej – stwierdził.

Munger oświadczył, że „wolny od prowizji” handel jest jednym z najbardziej „obrzydliwych” kłamstw obecnych w świecie inwestycji.

- Handlowanie przez Robinhooda nie jest darmowe – powiedział Munger. – Przekonywanie, że jest inaczej jest niehonorowe i poniżające. Nikt nie powinien wierzyć, że handel przez Robinhooda jest darmowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane